Szukaj

Papież Franciszek chce wprowadzać kolejne reformy w Kościele. Zniesienie celibatu możliwe?

10-03-2017 13:51
Papież Franciszek, 2014 Fot. Aleteia Image Department / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Dyskusja w Kościele katolickim nad zasadnością istnienia celibatu trwa od dawna. Jednak żaden z dotychczasowych przywódców tej organizacji religijnej nie zdecydował się na taki krok. Franciszek I może jednak zmienić ten stan rzeczy.

Z Watykanu do opinii publicznej dochodzą ciągle nowe wiadomości, ale prawdziwa rewolucja przygotowywana przez papieża z Argentyny może wywołać burzę. Papież zastanawia się nad całkowitym zniesieniem celibatu dla świeckiego kleru. Krok taki miałby zbliżyć Kościół do wiernych, gdyż problemy z życia rodzinnego byłyby podobne w środowiskach laikatu, jak i zwykłych księży.

Pierwsze kroki do zmiany dotychczasowej polityki zostały już podjęte. Mianowicie chodzi o święcenia kapłańskie dla mężczyzn, posiadających już rodziny. Papież wypowiedział się nawet na ten temat oficjalnie:

Koniecznie przeczytaj: Papież Franciszek chce kolejnych zmian w Kościele. Tym razem proponuje zreformować muzykę sakralną [WIDEO]

Czytaj też: Zbigniew Ziobro chce doprowadzić wymiar sprawiedliwości do porządku [WIDEO]

Kościołowi zawsze chodzi o to, aby rozpoznać właściwy moment, kiedy Duch Święty czegoś żąda. Musimy zastanowić się nad możliwością dopuszczenia do kapłaństwa „viri probati”. Trzeba będzie wtedy także określić ich zadania na przykład w daleko położonych parafiach.

W ten sposób Kościół wysyła w stronę wiernych pierwszy sygnał, że idą poważne zmiany w zakresie funkcjonowania duchowieństwa.  

Warto przeczytać: Leszek Balcerowicz nie uzdrowił ukraińskiej gospodarki! Profesor zakończył pracę w Kijowie

Podziel się