Szukaj

Palestyńczycy ostrzegają Donalda Trumpa w związku z przeniesieniem ambasady do Jerozolimy

08-01-2017 00:46
Jerozolima Fot. DYKT Mohigan / wikimedia.org / CC BY 2.0
Podziel się

Mahmud al-Habasz, bliski doradca Mahmuda Abbasa, prezydenta Autonomii Palestyńskiej, stwierdził, że jeżeli Donald Trump spełni swoje sugestie dotyczące przeniesienia ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy, to takie działanie będzie można uznać za „deklarację wojny”.

Tel Awiw jest administracyjną stolicą Izraela, jednak zarówno Żydzi, jak i Palestyńczycy uznają Jerozolimę za historyczną stolicę. Obecnie miasto dzielono jest przez te dwie nacje, które raczej pokojowych stosunków nie utrzymują.

Mahmud al-Habasz, wysuwając takie mocne „ostrzeżenie” w kierunku amerykańskiego prezydenta elekta, powtórzył wypowiedź byłego muftiego Jerozolimy Achramy Sabriego – radykalnego islamskiego duchownego.

Koniecznie przeczytaj: Donald Trump skutecznie „zgasił” dziennikarza CNN [WIDEO]

Czytaj też: Oficjalnie: Donald Trump przyjedzie do Polski

Wszystko się zawali, jeśli ambasada zostanie przeniesiona do Jerozolimy – stwierdził Al-Habasz.

To może otworzyć możliwości (rozwoju sytuacji – red.), których nikt nie chce – dodał.

Doradca prezydenta Autonomii Palestyńskiej podkreślił też, że wtedy „Palestyńczycy nie mogliby siedzieć spokojnie” przy takim rozwoju wydarzeń.

Sam szef Autonomii Palestyńskiej Abbas wypowiedział się trochę bardziej ostrożnie, stwierdzając, że ma nadzieję, iż Donald Trump zmieni zdanie w tej sprawie. Dodał, że jego zdaniem przenosiny ambasady do Jerozolimy mogłyby zaszkodzić procesowi pokojowemu.

Abbas podkreślił jednak wyraźnie, że po wywołaniu kryzysu związanego z przeniesieniem ambasady „nikt nie byłby w stanie sobie z nim poradzić”.

Warto przeczytać: Nie tylko mur na granicy z Meksykiem. Donald Trump blokuje imigrację z krajów muzułmańskich

Podziel się