Szukaj

Służby wywiadu ostrzegają przed kolejnymi zamachami terrorystycznymi w Europie

02-05-2017 15:36
Dżihadyści z ISIS YouTube / screen YouTube
Podziel się

Zagrożenie terrorystyczne w Europie utrzymuje się nadal na niebezpiecznie wysokim poziomie. Służby wywiadu Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych alarmują, że kolejne ataki ze strony islamistów to tylko kwestia czasu.

Nic nie wskazuje na to, by walka z Państwem Islamskim (IS) miała się wkrótce zakończyć, należy więc spodziewać się kolejnych zamachów terrorystycznych ze strony tej organizacji lub osób nią inspirowanych – czytamy w najnowszym raporcie szwajcarskich służb wywiadowczych (NDB).

Utrzymuje się znaczące ryzyko, że agresywna walka o przetrwanie kalifatu, prowadzona z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków, coraz bardziej będzie przenosić się do Europy – dodaje szwajcarski wywiad.

Koniecznie przeczytaj: Dwa zamachy w Bagdadzie: 27 ofiar śmiertelnych, blisko 100 osób rannych [+18 WIDEO]

Czytaj też: USA: Przeszedł na islam i od razu… zabił dwóch „niewiernych”

Podkreślono, że zagrożenie atakami terrorystycznymi muszą brać pod uwagę wszystkie kraje europejskie, a te w których ogłoszono stan wyjątkowy, powinny go utrzymać. Za najbardziej prawdopodobnych sprawców uznaje się radykalnych muzułmanów, przyjeżdżających do Europy z krajów, w których toczą się aktualnie konflikty zbrojne z udziałem islamistów.

Do podobnych wniosków doszedł ostatnio także wywiad USA. Za potencjalne cele ataków islamskich terrorystów uznano m.in. centra handlowe, świątynie i miejsca kultu, placówki rządowe, hotele, restauracje, parki i lotniska.

Oprócz ogromnego ryzyka zamachu terrorystycznego w czasie drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę 7 maja, „atrakcyjnym” dla dżihadystów okresem ma być początek wakacji, kiedy w wielu europejskich krajach znacznie zwiększy się ruch turystyczny.

Warto przeczytać: Posłanka Nowoczesnej nie widzi związku między muzułmańskimi imigrantami a zamachami terrorystycznymi

Podziel się