Szukaj

Orban zgłasza poprawki do konstytucji ws. zakazu osiedlania się obcej ludności

09-10-2016 17:09
Portret Viktora Orbana Fot. Európa Pont / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Premier Węgier, Viktor Orban w poniedziałek złoży w parlamencie poprawkę do konstytucji, która ma wprowadzić zakaz osiedlania się obcej ludności. Proponowane zmiany w prawie związane są z wynikiem niedawnego referendum na Węgrzech, w którym 98,3% głosujących obywateli opowiedziało się przeciw narzucaniu przez UE obowiązkowych kwot relokacji imigrantów.

Rządzącej koalicji, która liczy 130 posłów, dla wprowadzenia zmian w konstytucji brakuje poparcia 3 głosów w 199-osobowym parlamencie. O przejściu poprawki prawdopodobnie przesądzą głosy skrajnie prawicowego Jobbiku.

Orban zaznaczył, że zmiana konstytucji uniemożliwi zarówno pojedyncze, jak i grupowe osiedlanie się ludności z zewnątrz. Na stałe zamieszkać w Węgrzech będą mogły tylko te osoby, których wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Procedura ustalania prawa do stałego pobytu ma zostać zatwierdzona przez węgierski parlament.

Koniecznie przeczytaj: Węgry: ogłoszono wyniki referendum ws. imigrantów

Czytaj też: Kukiz’15 chce referendum w sprawie „tzw. uchodźców”

Proponowana poprawka do konstytucji zawiera również zapis, iż „ustrój państwowy, a także terytorium i ludność kraju należą do konstytucyjnej tożsamości narodu węgierskiego i nie może tego zmienić żadna zewnętrzna norma prawna”.

Jak zaznaczył węgierski premier, chodzi o zrealizowanie woli narodu, który w niedawnym referendum jednoznacznie sprzeciwił się narzucaniu przez Unię Europejską obowiązkowych kwot imigrantów. Więcej o referendum tutaj: Węgry: ogłoszono wyniki referendum ws. imigrantów.

Viktor Orban dodał też, że coraz więcej państw europejskich jest przeciwnych polityce imigracyjnej UE. Wskazał kandydata na prezydenta Francji, Nicolasa Sarkozy, który powiedział, że gdyby miał taką możliwość, to ogłosiłby referendum ws. zmiany traktatu Unii Europejskiej.

Warto przeczytać: Polscy policjanci strzegą węgierskiej granicy przed nielegalnymi imigrantami

Podziel się