Szukaj

Wiktor Orban zaostrza prawo wobec nielegalnych migrantów

07-03-2017 14:08
Portret Viktora Orbana Fot. Európa Pont / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Węgierski parlament przyjął dziś znowelizowaną ustawę o migracji, która jeszcze bardziej niż uprzednia zaostrza postępowanie wobec nielegalnych imigrantów. W myśl nowych przepisów w wypadku wystąpienia stanu kryzysowego podobnego do tego z 2015 r., kiedy Budapeszt zmagał się z falą migrantów z Syrii i Iraku, przybysze nie będą mogli już wejść swobodnie na teren Węgier.

Wobec takich osób zostanie wdrożona specjalna procedura która umożliwi tworzenie specjalnych stref tranzytowych, w których będą zmuszeni przebywać ludzie do czasu indywidualnego rozpatrzenia każdej sprawy. W ten sposób osoby podejrzane o działania wrogie wobec państwa, w tym terroryzm, będą mogły być wcześniej sprawdzone i wykryte.

Wnioski o azyl i odwołanie od decyzji stosownego organu administracji państwowej będzie można składać tylko osobiście, wyłącznie na terenie strefy tranzytowej. W wypadku decyzji odmownej osoba musi opuścić strefę tranzytową. Nowe przepisy umożliwiają także przechwytywanie osób nielegalnie przebywających na terenie całego państwa, a nie tylko w pasie granicznym, tak jak to było przewidziane poprzednio. Projekt ustawy do parlamentu zgłosił szef MSW Sandor Pinte, ale został on poparty nie tylko przez posłów Fideszu, ale również członków innych ugrupowań, w tym Jobbiku.  

Koniecznie przeczytaj: Polak, Węgier dwa bratanki? Po wyborze Tuska Budapeszt i Warszawa odwołują wizyty ambasadorów

Czytaj też: Brutalne prawo szariatu w praktyce. Publiczna chłosta kobiety w Indonezji [WIDEO +18]

Warto przeczytać: Kamila Gasiuk-Pihowicz robiła wszystko, aby nie wymówić pełnej nazwy „Prawo i Sprawiedliwość” [WIDEO]

Podziel się