Szukaj

Dania: Odwołano tradycyjne świąteczne przyjęcie w szkole. Podjęto taką decyzję po to, by nie urazić uczniów z islamskich rodzin

15-12-2017 00:44
Szkoła podstawowa w Danii Fot. Syriensuge Gribskolen / facebook.com
Podziel się

Jak podaje portal Voice of Europe, w jednej z duńskich szkół podstawowych w Grasted odwołano tradycyjne świąteczne przyjęcie. Wszystko dlatego, by dzieci pochodzące z rodzin imigranckich nie poczuły się pokrzywdzone.

Dyrekcja tej placówki edukacyjnej oficjalnie poinformowała o powodach, dla których odwołano to tradycyjne święteczne wydarzenie: 

Podjęliśmy taką decyzję, ponieważ w naszej szkole są również uczniowie, którzy nie są protestantami i chcemy, by to rodziny same decydowały, o tym, czy wezmą udział w tym wydarzeniu, czy też nie.

Rodzice uczniów są bardzo zbulwersowani całą sytuacją, ponieważ spekulują, iż powodem odwołania tego świątecznego wydarzenia jest szczególny wzgląd na uczniów pochodzących z muzułmańskich rodzin. Postanowili więc nagłośnić całą sprawę w mediach, dzięki czemu dotarła ona również do duńskich polityków, ci zaś stanowczo skrytykowali szkołę za podejmowanie takich kroków.

Koniecznie przeczytaj: Niemcy: Szkoła w Lüneburgu zmieniła charakter obchodów świąt Bożego Narodzenia. „Tradycyjne kolędy są niezgodne z islamem”

Czytaj też: Dorota Wellman o tradycyjnym spędzaniu świąt Bożego Narodzenia: „Współczuję tym, którzy muszą spotkać się z rodziną”

Jeden z rodziców poproszony o komentarz w tej sprawie powiedział:   

Nie rozumiem, dlaczego nasza tradycja jest nam odbierana, tylko dlatego, że ktoś w szkole wierzy w coś innego ... Pochodzę z małej społeczności, w której kościół jest ważny, a jego tradycje są piękne. Pamiętam, że jako dziecko lubiłem je przestrzegać. Uważam, że są ważną częścią świąt Bożego Narodzenia.

Co warto zaznaczyć, w ubiegłym roku, duńskie dzieci uczęszczające do tej samej szkoły, wzięły udział w trwającym aż tydzień spotkaniu w Syrii, które poświęcone było kulturze Bliskiego Wschodu. 

Warto przeczytać: Młynarska hejtuje Święta: Bezwstydna eksplozja EGO, światełka żrące prąd, dręczenie karpi i siebie nawzajem, zarzynanie zwierząt...

Podziel się