Szukaj

Obozowisko imigrantów w Calais ma zostać całkowicie zlikwidowane

26-09-2016 12:41
Nielegalne obozowisko imigrantów w Calais Fot. OSCE Parliamentary Assembly / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Prezydent Francji Francois Hollande w sobotę zapowiedział, że nielegalny obóz w Calais dla imigrantów, który nazywany jest „Dżunglą”, zostanie zamknięty. Likwidacja dzikiego miasteczka prawdopodobnie rozpocznie się pod koniec bieżącego roku. Cała operacja ma być przeprowadzona w ciągu kilku dni. Dzisiaj Hollande odwiedzi port w Calais, jednak nie spotka się z imigrantami.

Jak podaje BBC, w czasie wizyty w Calais prezydent Francji będzie rozmawiał z miejscowymi władzami, policją oraz lokalnymi przedsiębiorcami, nie odwiedzi natomiast obozowiska imigrantów. Media uważają, że Francois Hollande przede wszystkim chce uspokoić napiętą sytuację.

Nielegalne „miasteczko” zlokalizowane jest niedaleko zjazdu do tunelu La Manche i stanowi dla imigrantów (w większości uciekinierów z Somalii, Sudanu i Afganistanu) kluczowy punkt tranzytowy, dzięki któremu usiłują przedostać się z Francji do Wielkiej Brytanii. W tym celu blokują drogi dojazdowe do portu w Calais i próbują przejąć jadące tam ciężarówki. Sytuacja staje się coraz groźniejsza, kierowcy skarżą się, że imigranci używają gazu łzawiącego, kamieni czy łomów.

Koniecznie przeczytaj: Francja: lewicowi aktywiści i imigranci wywołali zamieszki w Calais. Rannych zostało 3 policjantów

Czytaj też: Tłumaczka zgwałcona w obozie dla imigrantów. Kobieta pomagała realizować reportaż o „uchodźcach”

W „Dżungli” oficjalnie koczuje 7 tys. imigrantów, jednak prawdopodobnie jest ich o wiele więcej. Połowa obozowiska w Calais została zlikwidowana jakiś czas temu. Obecnie w porcie trwa budowa finansowanego przez Brytyjczyków muru, który ma utrudnić nielegalnych imigrantom przedostanie się na Wyspy. Planowana pod koniec roku całkowita likwidacja nielegalnego obozowiska rozpocznie się, gdy zostanie zapewnione 9 tys. miejsc w obozach dla imigrantów w innych regionach Francji.

Warto przeczytać: Gang imigrantów terroryzował całe miasto! Mieszkańcy nie wytrzymali. Zobacz co zrobili…

Podziel się