Szukaj

Nowa siedziba UE za 321 mln euro [WIDEO]

11-12-2016 12:32
Europa - nowa siedziba UE Fot. EU Concil Press / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Unia Europejska, która od lat zmaga się z kryzysem, postanowiła wybudować nową siedzibę. Futurystyczny budynek o nazwie „Europa”, który kosztował 321 mln euro i z daleka wygląda jak świecące jajo w klatce ma być „hołdem dla różnorodności”.

W nowej siedzibie mają obradować przywódcy i ministrowie państw członkowskich Unii Europejskiej. Decyzja o budowie zapadła w 2004 r., kiedy skład UE powiększył się o 10 nowych krajów. Wtedy też wszystkie szczyty unijne zaczęły się odbywać w Brukseli, a nie jak wcześniej w poszczególnych państwach, które obejmowały przewodnictwo.

Budynek o powierzchni 70,6 tys. m. kw. jest energooszczędny i ekologiczny, oczywiście z odwołaniami do „multikulturowości”.

Koniecznie przeczytaj: UE szantażuje Polskę i Węgry? Zagrożono karami finansowymi, jeżeli oba państwa nie poprą nowego pomysłu Wspólnoty

Czytaj też: UE przekazała Ukrainie miliardy euro. Teraz przyznaje, że nie wie, co się z nimi stało

Główny architekt Philippe Samyn zaznaczył, że drewniane ramy 3750 okien fasady budynku zebrano z całej Europy.

Zewnętrzną konstrukcję wykonano ze starych dębowych ram okiennych, pozyskanych z wyburzanych budynków z całej Europy. Te autentyczne stare ramy okienne, wygładzone, oczyszczone, odnowione, polakierowane i umieszczone w wielkich ramach ze stali nierdzewnej, utworzyły fasadę. Nie chodziło tylko o recykling materiałów, ale o złożenie hołdu dla europejskiego rękodzieła i kulturowej różnorodności – podsumował koncepcję projektu Samyn.

Warto przeczytać: „Niektórzy z was to obrzydliwe prostytutki”. Mocne słowa premiera Słowacji

Podziel się