Szukaj

Norwegia: Polacy skazani za podpalenie ośrodka dla imigrantów. Proces budzi poważne wątpliwości

03-11-2017 13:15
Flaga Norwegii na maszcie na tle nieba Fot. Kjell Jøran Hansen / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

W Norweskim Sądzie Rejonowym w Bergen zapadł wyrok w głośnej sprawie podpalenia hotelu w Lindas, który miał zostać przekształcony na ośrodek dla osób ubiegających się o azyl w Norwegii. Oskarżeni w tym procesie Polacy zostali skazani. Obrona jednak zapowiada apelację.

Starszy brat (37 lat) został skazany na 7 lat pozbawienia wolności, a młodszy na 6,5 roku więzienia. Ponadto, skazani mają wypłacić poszkodowanym 9,6 mln koron norweskich (ok. 4,3 mln zł) rekompensaty.

Pożar, o którym mowa miał miejsce w grudniu 2015 r. W hotel „Lune Huler” w Lindas w trakcie wybuchu pożaru przebywało dwie osoby, które zdążyły się ewakuować. Budynek miał być zamieniony w  ośrodek dla imigrantów, które ubiegają się o azyl w Norwegii. Sprawa nabrała rozgłosu.

Koniecznie przeczytaj: Szef organizacji „antyrasistowskiej” chce uniknąć kary więzienia. Twierdzi, że jest... chory psychicznie. Nawet sędzia go wyśmiał [WIDEO]

Czytaj też: Najlepsi nauczyciele tylko dla imigrantów? Nowy, absurdalny pomysł wicepremiera Szwecji i ministra edukacji

Podejrzani o podpalenie bracia pochodzący z Polski zostali zatrzymani w czerwcu tego roku. Według doniesień medialnych na miejscu zdarzenia znaleziono paczkę polskich papierosów. Na miejscu zdarzenia nie znaleziono jednak żadnych odcisków palców ani innych śladów, które jednoznacznie wskazywałyby na winę Polaków.

Prokuratorzy w trakcie procesu wskazywali, że motywem działania sprawców był rasizm i strach. Jeden z oskarżonych miał bowiem obawiać się gwałtu swojej partnerki przez uchodźców przebywających w ośrodku.

Oskarżeni nie przyznali się do winy, a obrona zapowiedziała apelację. Według obrońcy sprawa w norweskim sądzie w Bergen została poprowadzona w ten sposób, jakby od początku było wiadomo, że to Polacy są winni podpalenia.

Warto przeczytać: „Bild” ujawnia, ile Niemcy wydają na imigrantów. Mowa o miliardach euro

Podziel się