Szukaj

Ukraina: Nieznani sprawcy zniszczyli polskie miejsca pamięci w obwodzie lwowskim

12-03-2017 21:03
Konsulat Generalny RP we Lwowie lwow.msz.gov.pl
Podziel się

Według doniesień ukraińskich mediów wandale zniszczyli pomnik profesorów lwowskich, zamordowanych przez Niemców w 1941 r., używając do tego farby. W miejscowości Podkamień w tym samym dystrykcie administracyjnym w podobny sposób zniszczono krzyż.

W obu miejscach pojawił się ten sam napis: „Śmierć Lachom”, natomiast na krzyżu wymalowano dodatkowo swastykę. W ten sposób po raz kolejny na terenie Ukrainy doszło do aktu wandalizmu i profanacji miejsc ważnych dla Polaków, a które nie zyskały należytej ochrony ze strony Kijowa. Ukraińcy mogli spodziewać się kolejnych tego typu zdarzeń. W tej sprawie nie zrobiono nic, by wykryć domniemanych sprawców poza formalnym wszczęciem śledztwa. Ukraiński MSZ w swoim oświadczeniu, odnosząc się do dzisiejszych wydarzeń, stwierdził, że jest to prowokacja, która ma poróżnić Polaków i Ukraińców. Rząd w Kijowie za ten czyn wandalizmu obarczy Rosjan, którzy rzeczywiście mogą mieć interes w prowokowaniu tego typu zajść.

Koniecznie przeczytaj: 12 lat temu odszedł św. Jan Paweł II. Jego pielgrzymki do Polski odmieniły nasz kraj [WIDEO]

Czytaj też: Ukraiński politolog broni UPA i krytykuje film „Wołyń”

Polski ambasador na Ukrainie Jan Piekło zapewnił już, że w tej sprawie wysłano stosowną notę do władz w Kijowie. Dyplomata zapewnił również, że postępowanie będzie monitorowane przez odpowiednie organy polskiego państwa.  

Warto przeczytać: Najmocniejszy przekaz św. Jana Pawła II? Lewicowe media tak chętnie o nim zapominają [WIDEO]

Podziel się