Szukaj

Niemiecki unijny komisarz Gunther Oettinger o wyborach parlamentarnych we Włoszech. „Rynki nauczą ich, na kogo trzeba głosować” [foto]

30-05-2018 15:32
Guenther Oettinger, komisarz Komisji Europejskiej Fot. Jacques Griessmayer / wikipedia / CC BY 3.0
Podziel się

Przedstawiciele Komisji Europejskiej coraz mocniej wywierają presję na poszczególne kraje członkowskie, gdy te nie realizują swojej polityki zgodnie z ich życzeniami. Niedawno niemiecki komisarz Gunther Oettinger podczas wywiadu dla „Deustche Welle” otwarcie wywierał nacisk na Włochów, którzy ponownie będą wybierali swoich przedstawicieli do parlamentu.

Jak podał na Twitterze dziennikarz „DW” Bernd Riegert, Gunther Oettinger podczas rozmowy z nim stwierdził, że Bruksela nie będzie bezczynnie patrzeć na obecną sytuację we Włoszech. Następnie zasugerował, że rynki finansowe wpłyną na obywateli Italii, tak iż „dokonają oni właściwego wyboru przy urnach”:

Rynki nauczą Włochów głosować, na kogo trzeba.

Koniecznie przeczytaj: Niemiecki dziennik: Komisja Europejska chce wprowadzić euro we wszystkich krajach UE

Czytaj też: Komisja Europejska chce lepiej wykorzystywać „talenty” przedstawicieli środowisk LGBTI

Co ciekawe, korespondent „DW” już po kilku godzinach usunął swoje tweety informujące o słowach tego unijnego polityka i niedługo później zastąpił je innymi wpisami zawierającymi znacznie bardziej „wyważone” sformułowania:

Rynki i ponure perspektywy gospodarcze nauczą Włochów nie głosować na populistów w następnych wyborach. Mam nadzieję, że odegra to rolę w kampanii wyborczej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że przyspieszone wybory parlamentarne we Włoszech odbędą się z powodu decyzji prezydenta tego kraju Sergio Mattarelliego, który wbrew woli wyborców, nie pozwolił na utworzenie rządu Ruchowi Pięciu Gwiazd i Lidze Północnej. Jak podają niektóre media, na jego postawę wpłynęły rozmowy telefoniczne prowadzone z kanclerz Angelą Merkel, szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Warto przeczytać: Komisja Europejska znów grozi krajom, które nie przyjęły uchodźców! Postawiła Polsce, Czechom i Węgrom ultimatum

Podziel się