Szukaj

Kardynał Gerhard Muller o filmie „Kler”. „Tak naprawdę uderza we wszystkich Polaków”

16-10-2018 19:54
kardynał Gerhard Muller Fot. Salt and Light / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego „Kler” wzbudził gorącą dyskusje, do której włączali się kolejno aktorzy, celebryci i duchowni. Niedawno na temat tej produkcji wypowiedział się również niemiecki kardynał Gerhard Ludwig Muller, który w swoim komentarzu nie szczędził mocnych słów.

Niemiecki duchowny podkreślił, że w każdym środowisku źli ludzie współegzystują z tymi dobrymi. Jak dodał, wydawanie opinii na temat danej grupy czy społeczności jedynie w oparciu o to, co złe jest błędem:

W każdym zawodzie czy w każdym wymiarze powołania są dobrzy i mniej dobrzy czy źli ludzie. (...) Ale jeśli nawet to miało miejsce, to nie możemy w jakikolwiek sposób negować urzędu apostoła, urzędu biskupiego czy urzędu kapłana.

Koniecznie przeczytaj: Wojciech Cejrowski niezwykle ostro o filmie „Kler”. Tak dosadnej wypowiedzi o tej produkcji jeszcze nie było [wideo]

Czytaj też: „Co by się działo, gdyby słowo KLER zastąpić słowem….?”. Internauta sprawdził. Reakcja była natychmiastowa [foto]

Kardynał przypomniał również o polskich księżach, którzy w trudnych dla Polski czasach bez wahania potrafili oddać życie za ojczyznę:

W obozach koncentracyjnych III Rzeszy zginęło 8 tysięcy księży, z czego większa część to byli polscy księża, którzy oddali swoje życie. Jako symbole tego oddania życia możemy wymienić o. Maksymiliana Kolbe i ks. Jerzego Popiełuszko.

Zdaniem byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, antyklerykalna medialna propaganda towarzysząca najnowszemu filmowi Wojciecha Smarzowskiego uderza nie tylko w polskich duchownych, ale we wszystkich Polaków:

Tak więc ta propaganda, która jest teraz obecna w niektórych mediach poprzez film „Kler”, ona uderza tak naprawdę we wszystkich Polaków. W ten sposób próbuje się tę duchową substancję Polski w jakiś sposób zniszczyć czy jej zagrozić. 

Kardynał Gerhard Muller zaapelował, by odważnie stawać w obronie księży:

I dlatego proszę was i wzywam do tego, abyście stali za swoimi kapłanami, którzy was ochrzcili, którzy prowadzili was do wiary, którzy udzielali wam sakramentów, abyśmy nie poddali się tej fałszywej propagandzie.

Warto przeczytać: „Kler” nie jest filmem antykościelnym? Na premierowym pokazie pojawił się Jerzy Urban [foto]

Podziel się