Szukaj

Niemiecki dziennik przekonuje, że „Niemcy muszą bronić wolności Polaków”

19-09-2017 12:27
Niemiecka flaga
Podziel się

„Niemcy są szczególnie zobowiązani do tego, aby stawać w obronie polskiej wolności” - pisze Stefan Ulrich w dzienniku „Sueddeutsche Zeitung”. Według niemieckiego dziennikarza prawdziwym zagrożeniem dla polskiej wolności jest… polski rząd.

Do momentów dziejowych Europy zalicza się pojednanie Niemiec z dwoma sąsiadami. Na zachodzie „odwieczny wróg” Francja stała się bliskim przyjacielem. Na wschodzie Polska, jak żaden inny kraj dręczona przez nazistów, stała się partnerem, a potem też przyjacielem – pisze Stefan Ulrich w „Sueddeutsche Zeitung”, który chwilę później jednak zaznacza, że przyjaźń ta stoi pod znakiem zapytania.

Zarzewiem konfliktów między Polską a Niemcami według dziennikarza jest planowana przez polski rząd reforma sądownictwa, spór o niemieckie inwestycje, a teraz kwestia reparacji wojennych.

Koniecznie przeczytaj: Niemcy w tajemnicy sprowadzili z zagranicy ogromne ilości złota. 3 lata wcześniej niż zakładano

Czytaj też: Niemiecki dziennik sugeruje, że jeżeli Polska nadal będzie domagać się reparacji, to skończy się wojną?

Zdaniem niemieckiego komentatora, Warszawa nie ma prawa wysuwać takich żądań. Ulrich przekonuje, że Polska jest beneficjentem wymiany handlowej i integracji europejskiej i otrzymuje za pośrednictwem UE miliardowe dotacje, które pochodzą także z Niemiec

Żądanie nowych reparacji jest w tym kontekście niewłaściwe – czytamy w SZ.

Z punktu widzenia politycznego Berlin musi zabiegać u Polaków o zrozumienie tego. Kaczyńskiego i jego rządu to jednak nie poruszy. Oni szukają sporu z Niemcami, aby podgrzewać nacjonalizm i podburzać jego zwolenników – dodaje Ulrich.

Niemiecki dziennik rację Kaczyńskiemu przyznaje tylko w kontekście odpowiedzialności moralnej. Ulrich pisze więc, że za „zbrodnie hitlerowskie, które kosztowały życie milionów Polaków, wykrwawiły kraj, doprowadziły do tego, że Polska znalazła się pod jarzmem Związku Radzieckiego” Niemcy są jednak coś Polsce winne.

Dlatego Niemcy są szczególnie zobowiązani do tego, aby stawać w obronie polskiej wolności. Niemcom nigdy więcej nie wolno robić interesów z Rosją za plecami Polaków – wyjaśnia dziennikarz, który jednak chwilę później pisze o „wewnętrznych zagrożeniach” dla wolności Polaków.

Tym wewnętrznym wrogiem jest według Urlicha polski rząd, który „rozbija państwo prawa, likwiduje podział władzy i zwalcza różnorodność poglądów, jakby chciał kontynuować dzieło komunistów”. Komentator podkreśla, że Berlinowi nie wolno pozostawać obojętnym.

Niemiecki rząd nie musi płacić miliardów reparacji wojennych, ale musi w UE wpływać na to, aby skończyły się ekscesy rządu PiS - uważa autor artykułu w „SZ”.

Według Urlicha, „to jest najcenniejsza reparacja, które Niemcy mogą ofiarować Polsce”.

Warto przeczytać: Niemcy: Imigrant z Afryki zablokował auto. Miał pecha. W środku byli Polacy [WIDEO]

Podziel się