Szukaj

Niemiecka telewizja „radzi” krajom V4: „albo Polska, Czechy i Węgry przyjmą uchodźców, albo powinny opuścić UE” [WIDEO]

23-12-2017 00:50
Isabel Schayani Fot. tagesschau / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Władzom Unii Europejskiej nie podoba się opór krajów Europy Środkowej w kwestii relokacji imigrantów. Swoje niezadowolenie głośno artykułują też niektóre kraje członkowskie, zwłaszcza Niemcy. Mocne oskarżenia pod adresem Polski wysuwają nie tylko politycy, ale także tamtejsi przedstawiciele mediów.

Odbywający się 14 i 15 grudnia unijny szczyt ws. kryzysu imigracyjnego pokazał, że między poszczególnymi krajami członkowskimi jest wyraźna różnica zdań w zakresie tego, jak sobie z tym problemem poradzić. Podczas gdy Niemcy, Włochy i Grecja domagają się rozdzielenia pomiędzy poszczególne kraje kwot imigrantów, państwa Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska, stanowczą się temu sprzeciwiają, kładąc raczej nacisk na udzielania pomocy na miejscu w obozach dla uchodźców na Bliskich Wschodzie.

Koniecznie przeczytaj: Niemcy: Stacja ARD wyemituje niezwykle propagandowy film. Ma on celu oswojenie obywateli niemieckich z problemem masowej migracji

Czytaj też: Wymowna scena w berlińskim metrze. Imigranci awanturują się przed sylwestrem. Niemcy nie reagują - przerażeni spuszczają wzrok [WIDEO]

Jak podaje portal wPolityce.pl, niemiecka publiczna telewizja ARD komentując szczyt, pozwoliła sobie na dosadny komentarz uderzający w Polskę, Węgry i Czechy. Znana dziennikarka Isabel Shayani w programie „Tagesthemen” (Tematy Dnia) stwierdziła, że jeżeli jakieś kraje nie chcą przyjmować do siebie imigrantów, to powinny opuścić UE.

Można być za lub przeciwko Unii. Ja opowiadam się za silną Unią Europejską; ci którzy są tego samego zdania powinni zostać na pokładzie, w przeciwnym razie najlepiej już teraz wysiąść, pójść do kuchni, czy coś takiego. To radziłabym Polsce, Węgrom i Czechom to znaczy wystąpić… opuścić Europejską Wspólnotę – powiedziała Schayani.

To niszczy zasadę solidarności na której opiera się Unia Europejska. A ja chcę silnej UE. Każdy szukający ochrony musi mieć możliwość złożenia podania o azyl w Europie oraz poza jej granicami. I oczywiście, że potrzebujemy systemu relokacji według kwot. Inaczej Grecja i Włochy się załamią. Wszyscy muszą uczestniczyć! - dodała dziennikarka.

Europa musi być silna i solidarna, a kto jest innego zdania powinien wyjść. Teraz jest na to najlepszy moment – powtórzyła Schayani.

Jak wskazuje portal euroislam.pl, 49-letnia Isabel Schayani, której ojciec pochodzi z Iranu, jest liczącą się dziennikarką niemieckich mediów publicznych. Studiowała wiedzę o islamie, prawa człowieka oraz język arabski, a obecnie cały czas mocno angażuje się na rzecz przyjmowania imigrantów z krajów muzułmańskich i ich integrację w Niemczech. Schayani za swoją działalność w tym zakresie otrzymała nawet prestiżową nagrodę Hansa Joachima-Friedricha, która wręczana jest co roku najlepszym dziennikarzom telewizyjnych. Więcej tutaj.

Warto przeczytać: „The Guardian” w swoim prognostycznym artykule szkaluje Polskę i Węgry. „Wkrótce mogą stać się pierwszymi państwami zbójeckimi UE”

Podziel się