Szukaj

Niemcy w strachu o swoje media w Polsce

27-05-2017 19:05
Gazety
Podziel się

Niemiecki „Tagesspiegel” alarmuje, ze zapowiadana przez polski rząd repolonizacja mediów dotknie przede wszystkim koncerny niemieckie. I nic dziwnego, bo to właśnie Niemcy zagarnęli największą część rynku medialnego w Polsce.

Według gazety, działające w Polsce media należące do niemieckich koncernów przez przedstawicieli obozu rządzącego w Polsce nazywane są „piątą kolumną”. Paul Flueckiger, autor artykułu, wskazuje, że chodzi przede wszystkim o Polska Press i Ringier Axel Springer.

Szansy na uratowanie niemieckich wpływów na polskiej scenie medialnej „Tagesspiegel” upatruje w prawie unijnym, które zabrania dyskryminacji kapitału z innych państw członkowskich UE. Jednak, według Flueckigera, polski rząd szuka możliwości obejścia tych przepisów poprzez ustawę antymonopolową.

Koniecznie przeczytaj: Egipskie media coraz bardziej interesują się śmiercią Magdaleny Żuk. Piszą, jaka narracja ma być dominująca w Polsce

Czytaj też: Dlaczego Polska spadła w rankingu wolności mediów? Wyjątkowo skandaliczne uzasadnienie!

Należąca do koncernu z Passau Polska Press jest potentatem na rynku prasy lokalnej i regionalnej w Polsce, wydaje też m.in. ogólnopolski dziennik „Polska. The Times”. Natomiast Ringier Axel Springer to wydawca m.in. tabloidu „Fakt” i tygodnika „Newsweek”. Spory udział w rynku mają też m.in. Burda i Bauer.

Debata o konieczności repolonizacji mediów w Polsce rozpoczęła się krótko po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Jak duża jest skala zagranicznej obecności na polskim rynku medialnym, świetnie obrazuje grafika, opublikowana wtedy przez portal Polityce.pl:wykres prasa

Warto przeczytać: Czeczeni mieszkający w Polsce w czasie ramadanu znaleźli na balkonie świński łeb

Podziel się