Szukaj

Niemcy: trwa obława na Syryjczyka podejrzanego o planowanie zamachu

08-10-2016 21:03
Jaber Alkadr, podejrzany o zamach Syryjczyk
Podziel się

Policja i siły specjalne przeprowadziły dzisiaj operację antyterrorystyczną w niemieckim Chmnitz (Saksonia). Celem był 22-letni uchodźca z Syrii, który podejrzewany jest o planowane zamachu terrorystycznego. Mężczyzna zdołał opuścić swoje mieszkanie przed dotarciem służ. Policja opublikowała jego zdjęcia.

Rzecznik policji z Saksonii, Thomas Bernhardt potwierdził, że służby otrzymały sygnał o planowanym zamachu bombowym od Urzędu Ochrony Konstytucji. Z kolei z informacji, które uzyskała agencja DPA, wynika, że Syryjczyk, który miał przeprowadzić atak terrorystyczny, powiązany jest z tzw. Państwem Islamskim. Prawdopodobnie 22-letni uchodźca zamierzał zdetonować ładunek wybuchowy na lotnisku w Kolonii.

Antyterroryści planowali zatrzymać Syryjczyka w jego mieszkaniu, jednak mężczyzna zdążył uciec. Na miejscu znaleziono podejrzany ładunek, który został zdetonowany przez służby. Policja wcześniej ewakuowała mieszkańców bloku. W związku z poszukiwaniami z ruchu została wyłączona część ulic miasta, zamknięto też dostęp do dworca. Mieszkańcy Chmnitz otrzymali zalecenia nieopuszczania swoich mieszkań do czasu zakończenia akcji służb, a także niepublikowania w Internecie zdjęć i nagrań z działań policji, które mogłyby pomóc w ucieczce podejrzanemu.

Koniecznie przeczytaj: Zamach na polską ambasadę w Berlinie? Próbowano ją spalić!

Czytaj też: Francja: islamiści planują zamach z użyciem samolotu? „W Air France może działać siatka ISIS lub AQ”

W związku z ucieczką podejrzanego zwiększono również środki bezpieczeństwa w sąsiedniej Brandenburgii i na lotnisku Schoenefeld pod Berlinem. Nie ma jednak potwierdzonych informacji, czy Syryjczyk tam się znajduje.

Poszukiwany mężczyzna to Jaber Alkadr. Nie wiadomo od jak dawna uchodźca z Syrii przebywa w Niemczech. Policja upubliczniła jego wizerunek i zaapelowała o pomoc w schwytaniu mężczyzny. Służby zaznaczyły też, że poszukiwany 22-latek może być niebezpieczny. W czasie obławy zatrzymano trzy osoby, które mogły mieć kontakt z Alkadrem.

Pod koniec września w Dreźnie, które znajduje się nieopodal Chmnitz, nieznani sprawcy zdetonowali dwa ładunki wybuchowe. Z kolei latem w Bawarii islamski radykał przeprowadził zamach bombowy, w wyniku którego zostało rannych kilkanaście osób.

Warto przeczytać: Zamach na Trumpa? Został ewakuowany przez agentów Secret Service [WIDEO]

Podziel się