Szukaj

Niemcy odkryli, jak ISIS infiltruje uchodźców

15-06-2017 16:44
Dżihadyści z ISIS YouTube / screen YouTube
Podziel się

W Hamburgu rusza proces trzech Syryjczyków, oskarżanych o terroryzm. Do Niemiec dotarli jako uchodźcy. Niemieckie służby weryfikują swoje podejście do imigrantów.

Na ławie oskarżonych zasiadło trzech imigrantów z Syrii. 18, 19 i 26-latek są oskarżeni o utworzenie komórki terrorystycznej.

Wszyscy trzej dotarli do Niemiec jako starający się o azyl uchodźcy. Tymczasem okazuje się, że jeszcze w Syrii zostali zwerbowani przez tzw. Państwo Islamskie.

To właśnie ISIS zaopatrzyło ich w podrobione paszporty, z którymi przedostali się do Niemiec tzw. szlakiem bałkańskim. Jesienią 2015 roku, jeszcze przed wyruszeniem do Europy, Syryjczycy zostali przeszkoleni w dokonywaniu zamachów samobójczych. Oprócz paszportów, ISIS wyposażyło ich też w pieniądze oraz telefony komórkowe z systemem Messenger, umożliwiające zaszyfrowane kontakty z dżihadystami.

Koniecznie przeczytaj: Islamscy kamikaze. Polak w Syrii: „Z tym się nie da walczyć” [WIDEO]

Czytaj też: ISIS przeprosiło za ostrzelanie izraelskich żołnierzy

W Niemczech mężczyźni zostali umieszczeni w ośrodku dla osób ubiegających się o azyl. We wrześniu 2016 roku zostali aresztowani pod zarzutem tworzenia uśpionej komórki terrorystycznej.

W śledztwie ustalono że podrobione paszporty pochodziły z tego samego źródła, co paszporty terrorystów, którzy dokonali zamachu w Paryżu w listopadzie 2015 roku. Niewykluczone, że Syryjczyków do granicy z Turcją przeprowadził ten sam przemytnik.

Akt oskarżenia wobec mężczyzn oparto o zeznania świadka koronnego – byłego bojownika ISIS, obecnie przebywającego w areszcie w Libanie.

Jak podkreśla niemiecka prasa, śledztwo i proces mają charakter precedensowy, ponieważ wymuszają na służbach zmianę podejścia do imigrantów. Przed zamachami w Paryżu i Brukseli niemieckie służby uważały, że ISIS nie jest zainteresowane umieszczaniem swoich bojowników wśród zmierzających do Europy uchodźców.

Warto przeczytać: Bojownicy ISIS wracają do Europy i… żalą się, że nikt nie chce ich zatrudnić

Podziel się