Szukaj

Niemcy mają poważny problem z antysemityzmem. Według sondażu to kraj, gdzie najczęściej dochodzi do napaści na Żydów

10-12-2018 18:37
Niemcy i UE Fot. fdecomite / flikcr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Jak poinformował dziennik „Bild”, z sondażu przeprowadzonego przez Agencję Praw Podstawowych UE wynika, że zjawisko antysemityzmu wyraźnie narasta. Najczęściej do antyżydowskich napaści dochodzi w Niemczech. W badaniu wzięli respondenci z 12 europejskich państw.

Z raportu przygotowanego przez przeprowadzającą sondaż instytucję wynika, iż 52% ankietowanych Żydów z Niemiec w ciągu pięciu ostatnich lat było ofiarami antysemickich napaści. Do tego rodzaju doświadczeń, tylko w tym roku, przyznało się 41% badanych.

Jak informuje „Bild”, aż 75% respondentów żydowskiego pochodzenia mieszkających w Niemczech „czasem, często albo zawsze” rezygnuje z publicznego noszenia symboli religijnych, z kolei 46% ankietowanych przyznaje, iż istnieją w tym kraju tzw. „strefy no-go”, do których nie mogą wchodzić.

Koniecznie przeczytaj: Polska chce być „liderem wspierania Ukrainy”. Tymczasem oto, co robią Francja, Niemcy i UE

Czytaj też: Ten sondaż nie pozostawia żadnych wątpliwości. Aż 75% Francuzów jest przeciwna rządom Emmanuela Macrona

Co ciekawe, niemiecki dziennik zauważa, iż wyniki unijnego raportu są zupełnie inne niż oficjalne policyjne statystyki. Otóż okazuje się, że w sondażu 41% Żydów stwierdziło, iż sprawcami napaści byli muzułmanie, natomiast 20% wskazało na prawicowych radykałów, nieco mniej (14%) na skrajnie lewicowych agresorów. Tymczasem niemieckie służby podają, iż za 94% ataków odpowiedzialni są prawicowi ekstremiści, natomiast muzułmanie jedynie za 5% napaści.

Badanie przeprowadzono w maju i czerwcu 2018 roku. Wzięło w nim udział 16 395 osób z 12 państw UE, w tym z Polski.

Warto przeczytać: Wojciech Cejrowski spalił „flagę” UE w programie TVP Info: „To jest kawałek papieru, to jest moja własność” [wideo]

Podziel się