Szukaj

Niemcy: powstał kontrowersyjny projekt ustawy inwigilacyjnej. Rząd będzie miał ułatwiony dostęp do każdego urządzenia cyfrowego

06-12-2017 22:02
Thomas de Maiziere Fot. EU2017EE Estonian Presidency / flikcr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Jak poinformował portal Redaktions Netzwerk Deutschland, federalny minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière przygotował projekt ustawy umożliwiającej rządową inwigilację wszystkich urządzeń cyfrowych.

Minister spraw wewnętrznych wyjaśnił, że zaproponował zmiany prawne w tej kwestii, gdyż agencje wywiadowcze mają coraz większe problemy z łamaniem systemów bezpieczeństwa, które chronią prywatność na urządzeniach cyfrowych.

Thomas de Maizière chce także, aby firmy technologiczne przekazywały państwu „tajny” dostęp do urządzeń mających dostęp do Internetu, a więc prywatnych tabletów i komputerów, inteligentnych telewizorów, czy też cyfrowych systemów kuchennych. W przypadku odmowy takiej współpracy dana firma miałaby otrzymywać wysoką karę.

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki: „Trzeba nazwać tych zbrodniarzy. To nie byli naziści, kosmici nie wiadomo skąd. To byli Niemcy” [WIDEO]

Czytaj też: Piwa po 22.00 już nie kupisz, a w dzień napijesz się tylko w pubie? Do Sejmu wpłynął projekt ustawy ws walki z alkoholizmem

Projekt ustawy zaproponowany przez ministra spraw wewnętrznych spotkał się z dużym sprzeciwem zarówno polityków, jak i specjalistów zajmujących się na co dzień szeroko pojętą teleinformatyką. Na przykład rzecznik Klubu Komputerowego Chaos (CCC), Frank Rieger rozwiązania prawne zaproponowane przez ministra Thomasa de Maizière'a ocenił następującymi słowami:  

Projekt ustawy jest frontalnym atakiem na cyfrowe i fizyczne bezpieczeństwo wszystkich obywateli. Dostęp do systemu informatycznego samochodu oznacza niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia, gdyż jest to dosłownie „przełącznik zabijania”.

W podobnym tonie o tym projekcie rządowym wypowiedział się wiceprzewodniczący partii Zielonych Konstantin von Notz:

Plany ministra spraw wewnętrznych brzmią jak orwellowski koszmar. Wkrótce wszystkie mieszkania w Niemczech zostaną wyposażone w urządzenia będące potencjalnymi podsłuchami.(…) Musimy mieć świadomość, że jesteśmy krajem z dwiema dyktaturami w najnowszej historii. Czy chcemy żyć w kraju, w którym nie ma prywatności i gdzie państwo może ingerować wszędzie tam, gdzie jest to technologicznie możliwe?

Warto przeczytać: Niemcy mają już dość „uchodźców”? Powstał specjalny program mający pomóc imigrantom w wyprowadzce z tego kraju

Podziel się