Szukaj

Niemcy: homoseksualiści dostaną odszkodowania. Razem 30 mln euro!

10-10-2016 13:41
Homoseksualna para na tle tęczowej flagi
Podziel się

Jak podaje Deutsche Welle, Niemcy będą wypłacać rekompensaty gejom, którzy po II wojnie światowej w związku ze słynnym paragrafem 175 byli skazywani za „czyny homoseksualne”. Rząd niemiecki zapowiedział, że łączna kwota odszkodowań ma wynieść 30 mln euro.

Heiko Maas, niemiecki minister sprawiedliwości w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung” podkreślił, że wypłacane pieniądze mają „zrekompensować szkody wyrządzone w przeszłości homoseksualistom”. Polityk dodał też, że wysokość odszkodowania będzie ustalana indywidualnie.

Projekt ustawy w tym zakresie ma być gotowy już w tym miesiącu. Według wstępnych szacunków niemieckiego resortu sprawiedliwości wnioski o odszkodowanie złoży około 5 tys. osób.

Koniecznie przeczytaj: Przedsiębiorca, który zbankrutował z winy urzędników, nie dostanie odszkodowania

Czytaj też: Niemcy chcą zakazu sprzedaży aut spalinowych w całej Europie!

Wspomniany paragraf 175, na podstawie którego skazywano w Niemczech osoby homoseksualne, wprowadzono w 1871 r. Jedną z przewidzianych kar było więzienie. W 1935 r. przepis z inicjatywy niemieckich narodowych socjalistów został zaostrzony. Całkowite uchylenie paragrafu miało miejsce w 1994 r. w RFN i w 1968 r. w NRD. Wyroki skazujące wydawane za czasów rządów Hitlera unieważniono w 2002 r., późniejsze, wydane po II wojnie światowej są nadal ważne.

Warto przeczytać: Parada w Poznaniu bez udziału Kacpra C. Zamordował kochanka i oczekuje na proces

Podziel się