Szukaj

16-letniej Niemce, która uciekała do ISIS grozi śmierć przez powieszenie. Irackie władze nie mają zamiaru jej oddawać [WIDEO]

20-09-2017 17:37
Linda Wenzel, Niemka która dołączyła do ISIS Fot. LiveLeak / liveleak.com / screen
Podziel się

Linda Wenzel, która mając 15 lat uciekła z domu w Niemczech, żeby poślubić terrorystę z ISIS, może zostać skazana na karę śmierci przez powieszenie. „Nastolatkowie odpowiedzą za swoje czyny, jeśli zabijali niewinnych ludzi” – oświadczył premier Iraku Haider al-Abadi.

16-letnia obecnie Niemka została schwytana przez irackie wojsko w lipcu w Mosulu. Nastolatka ukrywała się w ruinach wyzwolonego z rąk dżihadystów miasta. Była z innymi żonami bojowników ISIS, część z kobiet miała broń. Wenzel została znaleziona ranna, z niemowlęciem na rękach.

Obecnie Niemka przebywa w irackim więzieniu w bazie wojskowej w Bagdadzie i czeka na proces. Nastolatka w rozmowie niemieckimi dziennikarzami błagała o pomoc. Mimo zabiegów niemieckiej dyplomacji irackie władze nie mają zamiaru oddawać schwytanej dziewczyny.

Koniecznie przeczytaj: Atak z drona w ostatnim momencie przerwał publiczną egzekucję dwóch więźniów pojmanych przez ISIS [WIDEO]

Czytaj też: Ten „chłopiec” może zostać najmłodszym zawodnikiem w historii Bundesligi. Twierdzi, że ma… 12 lat [WIDEO]

Premier Haider al-Abadi oświadczył, że wobec 16-latki wszczęto dochodzenie kryminalne i grozi jej nawet kara śmierci.

Nastolatki też odpowiadają prawnie - powiedział Al-Abadi. Są odpowiedzialni za swoje zachowania, zwłaszcza jeśli jest to działalność przestępcza, gdy chodzi o zabijanie niewinnych ludzi.

To decyzja prokuratora, czy zażąda kary śmierci. Wszystko rozstrzygnie sąd – dodał.

15-letnia Linda na ucieczkę zdecydowała się w zeszłym roku, po tym jak rozstali się jej rodzice. Poleciała do Turcji i stamtąd została przetransportowana do Syrii, gdzie poślubiła czeczeńskiego bojownika ISIS, którego poznała w internecie. Dżihadysta, któremu urodziła dziecko, zginął w czasie walk w Mosulu. Niemka należała do kobiecego oddziału ISIS, którego zadaniem było m.in. karanie chłostą kobiet, które nie ubierały się zgodnie z wytycznymi islamu.

Jednak jeden z oficerów irackiej armii twierdzi też, że Niemka była snajperem. Kiedy ją znaleźliśmy miała przy sobie broń. Przechwalała się, że zabiła wielu żołnierzy – powiedział brytyjskim dziennikarzom. Według Irakijczyków, dziewczyna miała mieć przy sobie także materiały wybuchowe, których chciała użyć podczas zatrzymania przez iracką armię.

Warto przeczytać: Dżihadyści nagrali własną śmierć na polu walki. Przerażeni bojownicy ISIS krzyczeli ze strachu [WIDEO]

Podziel się