Szukaj

Nie żyje George H.W. Bush, były prezydent USA

01-12-2018 13:35
George H.W. Bush
Podziel się

Zmarł George H.W. Bush, 41 prezydent Stanów Zjednoczonych i ojciec 43 przywódcy USA, George’a W. Busha. Miał 94 lata.

Informację o śmierci byłego prezydenta przekazał rzecznik prasowy rodziny Jim McGrath.

Jeb, Neil, Marvin, Doro i ja ze smutkiem ogłaszamy, że po 94 godnych podziwu latach zmarł nasz ojciec. George H.W. Bush był człowiekiem o najsilniejszym charakterze i najlepszym ojcem, o jakiego syn czy córka mogą prosić

- głosi treść oświadczenia rodziny.

Koniecznie przeczytaj: Wpadka Lecha Wałęsy przed pogrzebem George'a Busha. Myślał, że nikt nie zauważy? [foto]

Czytaj też: Ten film to hit. Zagubiony Wałęsa na pogrzebie George’a Busha z napisem „Konstytucja” [wideo]

George H.W. Bush zmarł o godz. 22.10 czasu środkowoamerykańskiego (5.10 czasu polskiego) w wieku 94 lat. Jak podaje agencja Reutera, był on najdłużej żyjącym byłym prezydentem USA. Jego żona zmarła kilka miesięcy wcześniej w wieku 92 lat. Byli małżeństwem przez 73 lata.

Bush senior cierpiał na chorobę Parkinsona. W tym roku dwukrotnie przebywał w szpitalu: z powodu infekcji i przez problemy z niskim ciśnieniem.

Urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych sprawował w latach 1989-1993. Wcześniej był wiceprezydentem w administracji prezydenta Ronalda Reagana. George H.W. Bush jako przywódca USA wspierał przemiany w Europie Środkowo-Wschodniej (Jesień Ludów). Próbował przeciwdziałać rozpadowi ZSRR, ale po jego upadku uznał nowe suwerenne państwa. Zabiegał o pokojowe relacje z Rosją.

Polskę odwiedzał dwa razy. W 1995 r. otrzymał prezydencki Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2005 r. nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego za „wkład w obalenie komunizmu i odzyskanie przez Polskę niepodległości”.

Jego syn, George W. Busha został 43 prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Warto przeczytać: Nie żyje prof. Romuald Dębski. Zmarł w wieku 62 lat

Podziel się