Szukaj

Nie żyje Fidel Castro. Zmarł w wieku 90 lat

26-11-2016 09:38
Fidel Castro Fot. Vandrad / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Wieloletni przywódca Kuby, Fildel Castro zmarł w piątek wieczorem w wieku 90 lat. O jego śmierci poinformował jego brat, Raul Castro, który od kilku lat rządzi krajem.

Komendant i przywódca rewolucji kubańskiej zmarł wieczorem o godz. 22.29 – oświadczył Raul Castro.

Nie podano dalszych szczegółów związanych ze śmiercią byłego przywódcy Kuby.

Fidel Castro w wyniku pogarszającego się stanu zdrowia przekazał sprawowanie władzy w państwie w 2006 roku swojemu bratu. Raul stanął wtedy na czele rządu, a w dwa lata później objął oficjalnie stanowisko prezydenta kraju.

Ostatni raz Fidel Castro publicznie pojawił się w sierpniu br., świętował wtedy swoje 90 urodziny. Parę miesięcy wcześniej, w kwietniu były przywódca mówił, że komunistyczna wizja rządzenia krajem nadal jest aktualna i chce, aby jego następcy szli tą drogą.

Koniecznie przeczytaj: Tomasz Lis zgadza się z Donaldem Trumpem w sprawie oceny rządów Fidela Castro

Czytaj też: Samochód wiozący urnę Fidela Castro… zepsuł się na trasie pogrzebu. Wymowny symbol „dokonań” komunizmu

Fidel Castro, razem z bratem Raulem i Che Guevarą w 1956 r. przeprowadzili rewolucję kubańską. Trzy lata później stanął na czele rządu i wojska, przejmując faktyczną władzę nad krajem. Na Kubie zaczęto realizować reformę rolną i nacjonalizację obcego kapitało, co doprowadziło do zerwania relacji dyplomatycznych z USA. Castro nawiązał wtedy ścisłą współpracę z ZSRR, które wspierało komunistyczny reżim na Kubie.

W 1961 r. po inwazji w Zatoce Świń Fidel Castro proklamował socjalistyczny charakter rewolucji, odwołując się do ideologii marksistowsko-leninowskiej. Ten kurs polityczny był kilkakrotnie liberalizowany, m.in. w połowie lat 70., jednak po kryzysie w 1981 r. znowu zaostrzono totalitarny reżim. Pod koniec lat 90. Castro przeprowadził częściową liberalizację w polityce wewnętrznej kraju.

Warto przeczytać: Hipokryzja przedstawicielki KE. Demokracja w Polsce jest zagrożona, a reżimowe rządy na Kubie są w porządku. „Ten kraj to solidny i niezawodny partner UE"

Podziel się