Szukaj

Benjamin Netanjahu zaproponował, aby szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbył się w Izraelu. „Byłoby to szczególnie ważne w przypadku Polski”

13-02-2018 20:36
Binjamin Netanjahu Fot. Benjamin Netanyahu / facebook.com
Podziel się

Jak informuje dziennik „Haarec”, premier Benjamin Netanjahu w czasie dzisiejszego spotkania z Jozsefem Czukorem, doradcą szefa MSZ Węgier, zaproponował, aby najbliższy szczyt państw V4 odbył się w Izraelu.

Netanjahu spotkał się z Jozsefem Czukorem, doradcą ds. polityki zagranicznej szefa MSZ Petera Szijjarto, „w cieniu kryzysu (w stosunkach) z Polską z powodu nowego prawa (tj. znowelizowanej ustawy o IPN - PAP) oraz prowadzonej przez Węgry kampanii przeciw żydowskiemu miliarderowi George’owi Sorosowi – podaje izraelski dziennik, którego tekst przytacza PAP.

„Haarec” ocenia, że jeżeli szczyt Grupy Wyszehradzkiej rzeczywiście odbędzie się w Izraelu, „będzie to oznaczało nowy poziom w relacjach z państwami V4, których rządy uważane są za najbardziej prawicowe w Europie”.

Koniecznie przeczytaj: Mateusz Morawiecki rozwścieczył media oraz rząd w Izraelu. Zareagował nawet Benjamin Netanjahu: „Mówi jak zwyczajny negacjonista Holokaustu” [wideo]

Czytaj też: Internauci zszokowani zachowaniem wiceminister kultury. Jako jedyna z polskiego rządu oklaskiwała skandaliczne przemówienie ambasador Izraela [WIDEO]

Jak dodaje izraelska gazeta: „Byłoby to szczególnie ważne w przypadku Polski, która niedawno przyjęła prawo zakazujące jakiegokolwiek wspominania o udziale polskiego narodu w nazistowskich zbrodniach”.

Propozycja Netanjahu nie jest jest nowością. Premier Izraela, który w lipcu ubiegłego roku uczestniczył w Budapeszcie w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w ramach rozszerzonego formatu V4+, zaproponował, aby jedno z regularnych spotkań grupy odbyło się w jego kraju. Nie jest także tajemnicą, że Netanjahu ostatnią z coraz większą rezerwą podchodzi do polityki narzucanej przez UE.

Nimrod Goren, szef think tanku Izraelski Instytut Regionalnej Polityki Zagranicznej (Mitvim) uważa, że dzisiejsza propozycja premiera Izraela to „kolejny sygnał zmiany w polityce zagranicznej wobec Europy”.  

Rząd Netanjahu przyjmuje bardziej stanowcze stanowisko wobec Unii Europejskiej i swych tradycyjnych sojuszników w Europie, zwracając się coraz bardziej ku współpracy z rządami, które kwestionują liberalne i demokratyczne wartości fundamentalne dla europejskiego projektu – ocenia Goren. 

Warto przeczytać: Manifestacja pod ambasadą Izraela w Warszawie nie odbędzie się. Zablokował ją wojewoda mazowiecki [WIDEO]

Podziel się