Szukaj

Na kilka dni przed wyborami Donald Trump wygrywa w sondażu z Hillary Clinton

02-11-2016 13:15
Donald Trump i Hillary Clinton Fot. Rich Girard / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Wybory prezydenckie odbędą się w Stanach Zjednoczonych już 8 listopada. W ostatnich dniach nie brakowało nagłych zwrotów akcji. Na początku października większym poparciem w sondażach cieszyła się Hillary Clinton, jednak z powodu kolejnych skandali z jej udziałem powoli doganiał ją Donald Trump, który w końcu w ostatnim sondażu przedwyborczym wysunął się na prowadzenie.

W najnowszym sondażu dla telewizji ABC i dziennika „Washington Post” Donald Trump uzyskał 46-procentowe poparcie, Hillary Clinton 45-procentowe. Badanie przeprowadzono między 27 a 30 października.

Co prawda, różnica między kandydatami na urząd prezydenta USA oscyluje na granicy błędu statystycznego, to jednak prowadzenie Republikanina ma ważne znaczenie psychologiczne. Trump ostatnio wygrywał w sondażach w maju. Warto podkreślić też, że z badań opinii publicznej „Washington Post” i stacji ABC wynika, że zaledwie w ciągu tygodnia poparcie dla kandydatki Demokratów spadło aż o 12%.

Koniecznie przeczytaj: To nie koniec wyborów w USA? Hillary Clinton może jeszcze zostać prezydentem!

Czytaj też: Donald Trump wygrywa wybory! Nowy prezydent USA wygłosił przemówienie [WIDEO]

Bez wątpienia na wynik sondaży wpływ miały ostatnie skandale związane z Clinton. W piątek FBI ogłosiło, że wznawia śledztwo w sprawie maili wysyłanych przez byłą sekretarz stanu z jej prywatnej skrzynki elektronicznej (wiadomości zawierały informacje poufne). Z kolei w poniedziałek wyszło na jaw, że Clinton znała pytania z debat przedwyborczych (więcej na ten temat tutaj: Hillary Clinton znała pytania z debat).

„New York Times” wskazuje też na aferę związaną z asystentką kandydatki Demokratów - Humy Abedin i jej mężem, byłym kongresmenem Anthonym Weinerem, który został przyłapany na przesyłaniu innej kobiecie swoich zdjęć w częściowym negliżu – na jednej fotografii leżał w samej bieliźnie obok swojego syna.

Warto przeczytać: Hillary Clinton w okropnym stanie po przegranych wyborach. Złożyła jednak zdecydowaną deklarację [WIDEO]

Podziel się