Szukaj

Muzułmańskie modły pod figurą Matki Boskiej

17-06-2017 18:06
Modlący się muzułmanie Fot. Quinn Mattingly / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Tłumy muzułmanów, świętujących ramadan w hiszpańskiej Granadzie, swoje modły wznosi na placu, gdzie znajduje się sporych rozmiarów figura Matki Boskiej. Według mera Granady, to sposób na „przybliżenie ludzi różnych wyznań”.

Trwający właśnie święty dla muzułmanów miesiąc ramadan to okres, kiedy wierni islamu poszczą i oddają się modłom.

Modlący się muzułmanie w ostatnich dniach stanowią stały widok na ulicach wielu miast w Europie Zachodniej.

W Granadzie jednak wybór miejsca na muzułmańskie modły okazał się kontrowersyjny. Za zgodą ratusza i lewicowego mera Francisco Cuenca, wyznawcy islamu swoje modły odprawiają w Jardines del Triunfo (Ogród Triumfu) – na skraju placu i parku, tuż obok znajdującej się tam figury Matki Boskiej.

Koniecznie przeczytaj: Szczyt absurdu! Francuska szkoła zlikwidowała Dzień Matki

Czytaj też: Cristiano Ronaldo wziął udział w kampanii promującej… ramadan [FOTO + WIDEO]

Mer Cuenca nie widzi w tym nic złego.

Takie spotkania w sercu miasta mają przybliżyć ludzi różnych wyznań i poznać specyfikę obchodzenia tego ważnego dla muzułmanów miesiąca i święta – twierdzi.

Podobnego zdania są inni miejscowi socjaliści.

Miasto Granada po raz pierwszy w swojej historii wspiera własną społeczność muzułmańską. Wielokulturowość nigdy nie może stanowić zagrożenia, może być jedynie wartością dodaną – skomentował Jemi Sanchez.

Swojego oburzenia nie kryją jednak środowiska prawicowe.

Pan Cuenca miesza tolerancję i poszanowanie dla religii z prowokacją. Jak można było zezwolić i jeszcze promować muzułmańskie modły pod figurą Matki Boskiej – napisał na Twitterze jeden z miejskich radnych z partii Ciudadanos (Partia Obywatelska).

Przedstawiciele skrajnie prawicowej partii VOX wezwali mieszkańców do modlitwy za wszystkich, którzy okazują swoją wiarę oraz bronią tradycyjnych wartości i kultury.

Warto przeczytać: Europejscy muzułmanie nie chcą potępić terroryzmu

Podziel się