Szukaj

Muzułmanin zniszczył historyczną rzeźbę wybitnego francuskiego artysty. Islamista odrąbał jej twarz i piersi [WIDEO]

19-01-2018 15:20
Muzułmanin zniszczył historyczną rzeźbę w Algierii Fot. BlackWaterPirate / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Zabytkowa fontanna Ain El Fouara jest symbolem i największą atrakcją turystyczną miasta Sétif w Algierii. Jest jednak regularnie niszczona przez islamistów. Właśnie przydarzyło się to po raz trzeci.

Fontanna Ain El Fouara w Sétif została zbudowana w XIX wieku. W 1898 r. ozdobiono ją rzeźbą nagiej kobiety dłuta wybitnego francuskiego artysty Francisa de Saint-Vidal (1840-1900), jednego z najlepszych uczniów Jeana-Baptiste Carpeaux (1827-1875). To wybitne dzieło architektury i rzeźby jest też ważną pamiątką po francuskiej obecności w Algierii.

Prawie sto lat stała spokojnie, jednak później zaczęła być regularnie niszczona za sprawą szalejących w tym kraju islamskich fanatyków. Pierwszy raz została poważnie uszkodzona w 1997 r. wskutek wybuchu bomby zrzuconej na miasto w czasie działań wojennych algierskiej wojny domowej, której stroną byli właśnie islamiści. Następnie islamski fundamentalista zniszczył ją młotkiem w 2006 roku. W obydwu przypadka rzeźba została po zniszczeniach naprawiona. Niestety nie na długo.

Koniecznie przeczytaj: Wulgarna dewastacja biura poselskiego działaczki Nowoczesnej. To zemsta za brak poparcia dla proaborcyjnego projektu ustawy?

Czytaj też: Rusin mówiła o ekologii i nawiązała do… okupacji hitlerowskiej. Ostra reakcja dziennikarza: „Czy się pani sufit na łeb nie spier***ił?” [FOTO+WIDEO]

18 grudnia 2017 r. kolejny muzułmański fanatyk za pomocą młotka i dłuta odrąbał rzeźbie twarz i piersi. Odłupywanie historycznym posągom części ciała, najczęściej uszu lub nosa jest częstą muzułmańską praktyką od setek lat. Muzułmanie wierzą, że niekompletny posąg nie łamie koranicznego zakazu tworzenia rzeźb przedstawiających ludzi. Tak głębokie dewastacje jak ta z Sétif zaczęły jednak występować dopiero w ostatnim ćwierćwieczu, wraz z obecną falą fundamentalizmu islamskiego.  

Warto przeczytać: Po 73 latach algierscy Żydzi dostaną od Republiki Federalnej Niemiec odszkodowania. Represje Vichy uznano za Holocaust [wideo]

Podziel się