Szukaj

Moskwa europejską stolicą islamu? [WIDEO]

26-06-2017 12:30
Moskwa, zakończenie ramadanu, 2017 Fot. Smit2332 / youtube / screen YouTube
Podziel się

Nie Londyn czy Paryż, lecz stolica Rosji okazuje się najbardziej zislamizowanym miastem w Europie. Co czwarty obywatel Rosji jest dziś muzułmaninem. Na zakończenie ramadanu na ulice wyległy tłumy wyznawców Allaha.

Według danych, podanych niedawno przez szefa komisji kultury rosyjskiej Dumy Stanisława Goworuchina, co czwarty mieszkaniec Rosji to muzułmanin. Wynika z tego, że islam ma u naszego wschodniego sąsiada aż 36 milionów wyznawców. To ogromny wzrost, ponieważ poprzednie dane mówiły o 20 milionach ludzi.

Kierowane przez Putina państwo przez ostatnie lata próbowało odwoływać się jednocześnie do tradycji carskich i Związku Sowieckiego, swoją tożsamość opierając na nacjonalizmie i prawosławiu. Rzeczywistość jednak ostro weryfikuje tak obrany kurs rosyjskich władz.

Koniecznie przeczytaj: 100 tys. muzułmanów świętowało zakończenie ramadanu w Birmingham [WIDEO]

Czytaj też: PILNE! Samochód wjechał w tłum muzułmanów w Newcastle [WIDEO]

Podczas obchodów Id al-Fitr, święta dziękczynienia obchodzonego przez muzułmanów na zakończenie ramadanu, na ulice Moskwy wyległy tłumy wyznawców Allaha. Według różnych danych, w liczącej 13 milionów mieszkańców Moskwie muzułmanów są aż 3 miliony.

Symboliczny był list od prezydenta Putina, odczytany wiernym przez  głównego muftiego Rosji, szejka Rawila Gajnutdina, w którym przywódca Rosji podkreślił udział muzułmanów w życiu społecznym i kulturalnym swojego kraju. 

Warto przeczytać: Trump złamał 20-letnią tradycję Białego Domu. Nie uczcił zakończenia ramadanu

Podziel się