Szukaj

Skandaliczne słowa Georgette Mosbacher ubiegającej się o stanowisko ambasadora USA w Polsce. Jest reakcja polskich dyplomatów

06-06-2018 15:09
Gerogette Mosbacher Fot. Open House / YouTube,com / screen YouTube
Podziel się

Georgette Mosbacher ubiegająca się o powołanie na stanowisko ambasadora USA w Polsce wywołała prawdziwy dyplomatyczny skandal. Wszystko za sprawą kontrowersyjnych odpowiedzi, których udzieliła podczas przesłuchania przez komisję senacką. Na jej wypowiedzi dotyczące m.in. kwestii antysemityzmu w Europie Wschodniej, nieprzyjmowania uchodźców oraz praworządności w Polsce stanowczo zareagowali przebywający w Waszyngtonie przedstawiciele ministerstwa spraw zagranicznych.

Podczas przesłuchania prze komisję, senator Johny Isakson zapytał Georgette Mosbacher o zjawisko antysemityzmu w Europie Wschodniej. Kandydatka na ambasadora USA w Polsce odpowiedziała: 

Niestety antysemityzm został wywołany przez prawo dotyczące Holokaustu, które Polska niedawno uchwaliła.

Jej słowa wyraźnie zaskoczyły zadającego pytanie polityka, ponieważ poprosił o sprecyzowanie odpowiedzi. Wówczas Mosbacher odparła:  

Koniecznie przeczytaj: Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę 447. Bardzo wymowne komentarze znanych polskich publicystów

Czytaj też: Donald Tusk skrytykował Donalda Trumpa. Unijny polityk jest rozczarowany postawą USA: „Pozbyliśmy się wszelkich złudzeń”

Powiedziałam, że będę współpracować z Polską, by żadne ustawy nie wywoływały uprzedzeń. Nietolerancja w jakiejkolwiek formie jest nie do zaakceptowania. 

W trakcie przesłuchania został poruszony także temat nieprzyjmowania uchodźców przez Polskę. Jak zapewniła kandydatka na ambasadora, będzie pracowała nad tym, by polskie władze przyjęły do kraju „sprawiedliwą część” imigrantów:

Będę pracować z polskim rządem nad tą sytuacją, by wzięli na siebie sprawiedliwą część. Może to być trudniejsze niż się wydaje, ale sądzę że naszą wspólną wartością jest troska o tych, którzy są w trudnej sytuacji.

Georgette Mosbacher zapewniła również, że jest gotowa na to, by przeciwdziałać przypadkom niedemokratycznych decyzji polskich władz:

Zdaje sobie sprawę z zastrzeżeń odnoszących się do poszanowania instytucji demokratycznych w Polsce, ograniczania wolności słowa, niezawisłości sądów i rządów prawa. Jestem gotowa na to, by dać wyraz swemu przywiązaniu do podstawowych swobód i demokracji.

Polska delegacja rządowa przebywająca obecnie w Waszyngtonie uznała te wypowiedziza niedopuszczalne i skandaliczne. Dlatego też, sprawa przesłuchania przez komisję senacką zostanie poruszana przez wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego podczas spotkania z asystentem sekretarza stanu do spraw Europy i Euroazji Wessem Mitchellem. 

Warto przeczytać: USA: Panika na koncercie Eminema. Fanów wystraszyły odgłosy strzałów z broni palnej [wideo]

Podziel się