Szukaj

To nagranie wywołało falę komentarzy. Federica Mogherini odmówiła napoju podsuniętego jej przez Rosjan [wideo]

26-09-2018 20:08
Federica Mogherini Fot. Vitauskas / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Wdawałoby się mało znacząca scena ze szczytu ONZ wywołała szereg spekulacji. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w czasie spotkania z rosyjskim ministrem Siergiejem Ławrowem niezwykle stanowczo odmówiła przyjęcia podsuniętego jej napoju.

Nagranie pokazuje moment, w którym włoska polityk dołącza do przedstawicieli rosyjskiej dyplomacji. Po krótkiej wymianie zdań jeden z nich proponuje Mogherini kawę i podsuwa filiżankę w jej kierunku. Unijna polityk, pomimo nalegania, stanowczo odmawia i odsuwa napój.

Opisania sytuacja zapewne przeszłaby bez echa, gdyby nie szereg przypadków otruć, o które oskarża się rosyjskie służby. Przypomniano m.in. sprawę Aleksandra Litwinienki, Wiktora Juszczenki, a ostatnio Siergieja Skripala.

Koniecznie przeczytaj: Hipokryzja przedstawicielki KE. Demokracja w Polsce jest zagrożona, a reżimowe rządy na Kubie są w porządku. „Ten kraj to solidny i niezawodny partner UE"

Czytaj też: Ważne słowa Donalda Trumpa na forum ONZ. Wskazał postawę Polaków jako przykład [WIDEO]

Aleksander Litwinienko zmarł w 2006 r. w wyniku zatrucia. Były podpułkownik rosyjskiego wywiadu, który krytykował politykę Władimira Putina i wyemigrował do Wielkiej Brytanii, niedługo przed śmiercią wypił w Londynie herbatę w towarzystwie przyjaciela z czasów służby w FSB oraz wcześniej nieznanego mu mężczyzny o imieniu Władimir. To właśnie w tym napoju miał zostać mu podany polon, który znaleziony później w jego ciele (wcześniej błędnie założono, że otruto go talem). Litwinienko na łożu śmierci oskarżył o zamach Władimira Putina.

Zdaniem wielu internautów reakcja Mogherini była nawiązaniem właśnie do tego zabójstwa.

Warto przeczytać: Aleksander Kwaśniewski zaczął mówić o PiS, a skończył na... wątku pijaństwa

Podziel się