Szukaj

Mistrzyni świata dobrowolnie wycofała się z turnieju szachowego w Arabii Saudyjskiej. „Nie chcę czuć się człowiekiem drugiej kategorii” [FOTO]

29-12-2017 13:57
Mistrzyni świata dobrowolnie wycofała się z turnieju Fot. Anna Muzychuk / facebook.com
Podziel się

Dwukrotna mistrzyni świata w szachach, Anna Muzyczuk dobrowolnie zrezygnowała z udziału w turnieju szachowym w Arabii Saudyjskiej. Jest to jej akt protestu przeciwko dyskryminacji kobiet w tym państwie. Na tą decyzję zawodniczki wpłynęły kontrowersyjne przepisy, które dotyczą szachistek biorących udział w turnieju.

Ukraińska mistrzyni świata na swoim facebookowym profilu wyjaśniła, dlaczego zdecydowała się na tak radykalny krok:

Za kilka dni stracę dwa tytuły mistrza świata. Tylko dlatego, że zdecydowałam się nie jechać do Arabii Saudyjskiej. Nie chcę grać według czyichś zasad, nie chcę nosić abai, nie chcę wychodzić na zewnątrz tylko w czyimś towarzystwie, nie chcę czuć się człowiekiem drugiej kategorii - napisała na Facebooku Anna Muzyczuk.

Koniecznie przeczytaj: Zapomnijcie o „dyktaturze kobiet”. Scheuring-Wielgus przeszła samą siebie. Chciała uderzyć w Morawieckiego - nie wyszło... [WIDEO]

Czytaj też: Arabia Saudyjska: Skandal na Konkursie Piękności Wielbłądów. Hodowcy nielegalnie upiększali swoje zwierzęta ... botoksem

Organizatorzy turnieju zgodzili się na udział kobiet, ale tylko pod warunkiem odpowiedniego ubioru. Ma to być tradycyjna długa suknia - abaja lub proste spodnie z koszulą z wysokim kołnierzykiem.

Muzyczuk decydując się na rezygnację z udziału, automatycznie pozbawiła się szansy na obronę tytułu mistrzowskiego, a także nie skorzystała z możliwości zarobienia niemałej sumy pieniędzy.

Dokładnie rok temu zdobyłam dwa tytuły i byłam najszczęśliwszym człowiekiem w szachowym świecie, ale tym razem czuję się naprawdę źle. Jestem gotowa stanąć w obronie moich zasad i opuścić imprezę, w której w pięć dni mogłabym zarobić więcej niż podczas kilkunastu innych wydarzeń – wyjaśnia zawodniczka.

Wpis szachistki został polubiony przez tysiące internautów z całego świata.

Tegoroczny mistrzowski turniej szachowy odbywa się w Arabii Saudyjskiej, ponieważ chciano, przynajmniej w pewnym stopniu, ocieplić negatywny wizerunek tego kraju. Sam król Salman z tej okazji ufundował dla laureatów specjalne nagrody finansowe, na które przeznaczył łącznie 950 tys. dolarów. 

Warto przeczytać: Bruksela: Przeprowadzono sondaż, który sprawdził poczucie bezpieczeństwa kobiet na ulicach miasta. Opublikowane wyniki są przerażające

Podziel się