Szukaj

Metro jest za darmo, ponieważ nie ma z czego zrobić biletów. W Wenezueli absurdy komunizmu wkroczyły na wyższy poziom

02-06-2018 18:09
Metro w Wenezueli Fot. Joel Millard / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Wenezuela od dawna boryka się ze skrajną biedą. Jedną z głównych przyczyn są skrajnie socjalistyczne decyzje podejmowane przez rządzących. W maju uchwalono decyzję, która szerokim echem odbiła się na całym świecie.

Od początku poprzedniego miesiąca zlikwidowano opłaty za metro w Caracas, stolicy Wenezueli. Powodem nie jest jednak bogactwo państwa, a wręcz przeciwnie – jego ubóstwo.

Państwowa spółka Metro de Caracas C. A. dotychczas sprowadzała materiały potrzebne do produkcji biletów z zagranicy. Rząd nie był jednak w stanie dłużej prowadzić handlu opartego na zagranicznych walutach, dlatego zrezygnowano z tej opcji.

Koniecznie przeczytaj: Polacy zostali gorzej potraktowani niż obcokrajowcy. Tylko zagraniczni studenci będą jeździć darmową komunikacją

Czytaj też: Internauci stają murem za Michałem Rachoniem. Przypominają, jak działały „niezależne” media za rządów Platformy Obywatelskiej [wideo]

Początkowo maszyny, w których brakowało biletów, po prostu wyłączano. Z czasem jednak nie było ich już w żadnej, dlatego państwo musiało dostosować się do nowej sytuacji. Po pewnym czasie szefostwo metra uznało, że należy po prostu odblokować przejścia do stacji metra. Od tej pory wszyscy jeżdżą za darmo.

Wenezuelski pieniądz uległ hiperinflacji. Z tego powodu koszt wyprodukowania biletu jest wyższy od kwoty przejazdu. Co ciekawe, w lepszych dla stolicy czasach, metro było chlubą państwa. W całej Południowej Ameryce to Wenezuela mogła pochwalić się najsprawniejszą komunikacją podziemną. Te czasy jednak minęły.

Pasażerowie jeżdżą za darmo, jednak niekoniecznie są z tej sytuacji zadowoleni. Spółka metra co jakiś czas zamyka kolejne linie, co utrudnia codzienne poruszanie się po stolicy.

Warto przeczytać: Mimo klęski na mundialu PZPN zarobi fortunę. Kwota, jaką wypłaci FIFA za występ reprezentacji Polski zwala z nóg

Podziel się