Szukaj

Melania Trump podczas oficjalnej wizyty w Arabii Saudyjskiej nie zakryła głowy chustą

21-05-2017 15:33
Melania Trump w Rijadzie Fot. CTodd / twitter / screen Twitter
Podziel się

Prezydent USA Donald Trump przebywa z oficjalną wizytą w Rijadzie. Zarówno pierwsza dama, jak i córka prezydenta w stolicy Arabii Saudyjskiej wystąpiły bez wymaganego w krajach muzułmańskich nakrycia głowy.

Rijad to pierwszy etap pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej obecnego prezydenta USA. Według mediów, wybór tego akurat kierunku to próba złagodzenia relacji, napiętych po ostatnich ostrych antymuzułmańskich wypowiedziach Trumpa.

W poprawianiu stosunków ze światem arabskim są jednak granice. Zarówno pierwsza dama Melania Trump, jak i córka prezydenta Ivanka, w Rijadzie pojawiły się bez wymaganego od kobiet w krajach muzułmańskich nakrycia głowy.

Koniecznie przeczytaj: Arabia Saudyjska została członkiem komisji OZN walczącej o… równouprawnienie kobiet

Czytaj też: Donald Trump przyjedzie do Polski? Reuters podaje konkretną datę

Takie zachowanie nie jest niczym nowym. Tradycyjnej chusty czy „abai” nie założyły także goszczące w Arabii Saudyjskiej Theresa May czy Angela Merkel. Komentatorzy przypominają jednak, że Trump za taką samą postawę w 2015 roku ostro skrytykował Michelle Obamę, zarzucając ówczesnej pierwszej damie, że obraziła Saudyjczyków.

Niedawno podczas wizyty na Bliskim Wschodzie nakrycia głowy odmówiła też m.in. niemiecka minister obrony. Natomiast w lutym tego roku, kiedy w Iranie gościła szwedzka delegacja na czele z Ann Linde, tamtejszą minister ds. handlu, wszystkie jej członkinie wystąpiły w chustach; w tym samym czasie premier Szwecji Stefan Lofven w rozmowie z prezydentem Iranu miał poruszyć kwestię praw człowieka w tym kraju.

Warto przeczytać: Donald Trump tańczy podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej [WIDEO]

Podziel się