Szukaj

Nowa Zelandia: Seria zamachów na meczety. Pojawiły się zaskakujące polskie wątki [foto]

15-03-2019 13:46
Zamach w Nowej Zelandii Fot. Jarosław Kociszewski / Twitter.com / Twitter
Podziel się

W piątek w nowozelandzkim Christchurch doszło do serii zamachów na dwa meczety. Według najnowszych doniesień w wyniku ataków zginęło 49 osób, a 68 jest rannych, w tym 20 bardzo ciężko. Jeden z sprawców zostawił manifest, w którym wyjaśnił dlaczego, zdecydował się taki krok. Co ciekawe, w mediach pojawią się informacje, że zamachowcy inspirowali się polską historią, o czym miały świadczyć napisy umieszczone na broni jednego z nich.

Manifest zamachowców pojawił się w mediach społecznościowych w piątek. Autorzy nadali mu tytuł „The Great Replacement” (Wielkie Zastąpienie). To odniesienie do pojawiących się teorii, że biała ludność europejska zostanie zastąpiona przez przedstawicieli innych ras, w tym m.in. muzułmanów. 

Z treści tego dokumentu wynika, że punktami krytycznymi, które zadecydowały o tym, że doszło do ataków był moment, gdy Marine Le Pen przegrała wybory we Francji w 2017 roku oraz śmierć 11 latka Ebba Åkerlund’a  który zginął w kolejnym muzułmańskim ataku terrorystycznym w Sztokholmie.

Koniecznie przeczytaj: Skandaliczny atak na Polskę na konferencji we Francji! Do sieci trafiło szokujące nagranie [wideo]

Czytaj też: Biegli psychiatrzy zbadali Stefana W. Nie byli w stanie orzec, czy podczas zamachu był poczytalny

Jak przekazał Wojciech Szewko, w manifeście pojawia się również odniesienie do Polski, jako kraju, w którym może rozpocząć się antyislamski ruch:

Co ciekawe, na broni jednego z zamachowców namalowane były napisy wprost nawiązującej do dotychczasowych zbrojnych zwycięstw nad muzułmanami. Wśród nich są m.in. data Odsieczy Wiedeńskiej oraz nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiegp, polskiego hetmana, który był jednym z dowodców podczas tej bitwy.

Warto przeczytać: Prokuratura wszczęła śledztwo. Stefan W. otrzymał w nim status... poszkodowanego

Podziel się