Szukaj

Australijska marynarka zawraca łodzie z nielegalnymi imigrantami

14-06-2017 10:10
Łódź z uchodźcami Fot. Irish Defence Forces / wikipedia / CC BY 2.0
Podziel się

Australijska marynarka wojenna i jednostki straży granicznej zawracają zmierzające na kontynent łodzie z nielegalnymi imigrantami. „Zabawa w fałszywych uchodźców się skończyła” – ogłasza rząd, nic sobie nie robiąc z oburzenia obrońców praw człowieka.

Australijski system ochrony granic przez napływem nielegalnych imigrantów, czyli Operation Sovereign Borders, pozwala marynarce i straży granicznej na zawracanie statków z uchodźcami „gdy jest to bezpieczne”.

Wdrożony przed kilku laty program, wraz ze wznowieniem patrolowania granic, to reakcja australijskiego rządu na masowy napływ nielegalnych imigrantów do tego kraju. Wystarczyło zaledwie 5 lat, by granice przekroczyło w sumie prawie 50 tysięcy nielegalnych przybyszów. Teraz najczęściej statki, którymi zmierzają do Australii, są zawracane.

Koniecznie przeczytaj: Poseł PO twierdzi, że dzięki Donaldowi Tuskowi Polskę ominął kryzys imigracyjny [WIDEO]

Czytaj też: Duchowny z Ghany apeluje: „Trzeba przykręcić imigracyjny kran!”

Ale nawet ci, którzy pomimo to zdołają postawić stopę na kontynencie australijskim, nie mają szans na pozostanie w tym kraju. Są umieszczani w obozach na należącej do Papui-Nowej Gwinei wyspie Manus i na Nauru na Pacyfiku. Obecnie w obu tych obozach przebywa około 1200 nielegalnych uchodźców. Ponieważ nie podlegają tam prawu australijskiemu, nie mają podstaw do jakichkolwiek roszczeń wobec tego kraju, wynikających z konwencji praw człowieka.

Polityka władz Australii wywołuje oburzenie ONZ oraz Amnesty International. „Okrutnym, nieludzkim i poniżającym” określił przetrzymywanie ludzi w obozach Francois Crepeau, sprawozdawca ONZ ds. człowieka i migrantów.

Przedstawicielka AI zarzuca władzom Australii jawne lekceważenie prawa międzynarodowego.

Tymczasem imigranci, którzy trafili do australijskich obozów, nie chcą ich opuszczać, choć w zamian za powrót do kraju pochodzenia rząd australijski oferuje 25 tysięcy dolarów.

Jednak Australia również przyjmuje na swoim terytorium imigrantów. Już od dwóch dekad co roku, legalnie i po przejściu weryfikacji, na kontynent trafia ich kilkanaście tysięcy. Od 2015 roku kraj przyjął też 12 tysięcy uchodźców wojennych z Syrii i Iraku.

Warto przeczytać: Liroy-Marzec do państw zachodnich: „Kolonizowaliście, to teraz się nie dziwcie” [WIDEO]

Podziel się