Szukaj

Australijska marynarka zawraca łodzie z nielegalnymi imigrantami

14-06-2017 10:10
Łódź z uchodźcami Fot. Irish Defence Forces / wikipedia / CC BY 2.0
Podziel się

Australijska marynarka wojenna i jednostki straży granicznej zawracają zmierzające na kontynent łodzie z nielegalnymi imigrantami. „Zabawa w fałszywych uchodźców się skończyła” – ogłasza rząd, nic sobie nie robiąc z oburzenia obrońców praw człowieka.

Australijski system ochrony granic przez napływem nielegalnych imigrantów, czyli Operation Sovereign Borders, pozwala marynarce i straży granicznej na zawracanie statków z uchodźcami „gdy jest to bezpieczne”.

Wdrożony przed kilku laty program, wraz ze wznowieniem patrolowania granic, to reakcja australijskiego rządu na masowy napływ nielegalnych imigrantów do tego kraju. Wystarczyło zaledwie 5 lat, by granice przekroczyło w sumie prawie 50 tysięcy nielegalnych przybyszów. Teraz najczęściej statki, którymi zmierzają do Australii, są zawracane.

Ale nawet ci, którzy pomimo to zdołają postawić stopę na kontynencie australijskim, nie mają szans na pozostanie w tym kraju. Są umieszczani w obozach na należącej do Papui-Nowej Gwinei wyspie Manus i na Nauru na Pacyfiku. Obecnie w obu tych obozach przebywa około 1200 nielegalnych uchodźców. Ponieważ nie podlegają tam prawu australijskiemu, nie mają podstaw do jakichkolwiek roszczeń wobec tego kraju, wynikających z konwencji praw człowieka.

Koniecznie przeczytaj: Poseł PO twierdzi, że dzięki Donaldowi Tuskowi Polskę ominął kryzys imigracyjny [WIDEO]

Czytaj też: Duchowny z Ghany apeluje: „Trzeba przykręcić imigracyjny kran!”

Polityka władz Australii wywołuje oburzenie ONZ oraz Amnesty International. „Okrutnym, nieludzkim i poniżającym” określił przetrzymywanie ludzi w obozach Francois Crepeau, sprawozdawca ONZ ds. człowieka i migrantów.

Przedstawicielka AI zarzuca władzom Australii jawne lekceważenie prawa międzynarodowego.

Tymczasem imigranci, którzy trafili do australijskich obozów, nie chcą ich opuszczać, choć w zamian za powrót do kraju pochodzenia rząd australijski oferuje 25 tysięcy dolarów.

Jednak Australia również przyjmuje na swoim terytorium imigrantów. Już od dwóch dekad co roku, legalnie i po przejściu weryfikacji, na kontynent trafia ich kilkanaście tysięcy. Od 2015 roku kraj przyjął też 12 tysięcy uchodźców wojennych z Syrii i Iraku.

Warto przeczytać: Liroy-Marzec do państw zachodnich: „Kolonizowaliście, to teraz się nie dziwcie” [WIDEO]

Podziel się