Szukaj

Niemcy: Martin Schulz znów atakuje Polskę i Węgry. „Jesteśmy świadkami wzrostu znaczenia sił, które najchętniej zniszczyłyby Europę”

07-12-2017 20:50
Martin Schulz Fot. Parti socialiste / flikcr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

W czwartek w Berlinie odbył się zjazd partii SPD. Podczas swojego przemówienia lider ugrupowania Martin Schulz ostrzegł przed wzrostem znaczenia w Europie prawicowych i „ultranacjonalistycznych” opcji politycznych, które chcą zniszczyć Europę.

Na zjeździe partii, podczas którego prowadzono rozmowy na temat tego, czy należy podjąć negocjacje z chadeckim ugrupowaniem kierowanym przez Angelę Merkel w sprawie utworzenia wspólnej koalicji rządowej, Martin Schulz w bardzo krytycznych słowach wypowiedział się o Polsce i Węgrzech:

W najbliższych latach rozstrzygnie się przyszłość Unii Europejskiej. Jesteśmy świadkami wzrostu znaczenia sił, które najchętniej zniszczyłyby Europę. Popatrzcie na to, co dzieje się w Polsce: nasze wspólne wartości są tam systematyczne podkopywane, a Unia Europejska jest niezdolna do przeciwstawienia się temu. Popatrzcie na Węgry. Ten kraj nie tylko odmówił nam solidarności w kryzysie uchodźczym, ale zawiera też daleko idące umowy z Chinami i oddala się coraz bardziej od europejskiej wspólnoty.

Koniecznie przeczytaj: Nietypowy „plebiscyt” w Niemczech. Wybrano największych... nieudaczników 2017 roku. Na podium Martin Schulz i Angela Merkel

Czytaj też: „The Guardian” w swoim prognostycznym artykule szkaluje Polskę i Węgry. „Wkrótce mogą stać się pierwszymi państwami zbójeckimi UE”

Lider partii SPD podczas swojej przemowy odniósł się  również do wyników wyborów w takich krajach jak: Holandia, Francja, Dania, Finlandia i Niemczech, gdzie partie prawicowe uzyskały nadzwyczaj dobre rezultaty:

Prawica i ultranacjonaliści, którzy nie mają nic wspólnego z naszymi wyobrażeniami o wolnym i otwartym społeczeństwie, a najchętniej odizolowaliby swoje kraje, i którzy walczą o świat wczorajszy, wszędzie się umacniają. Jeśli nie zmienimy kursu, jeśli nie wzmocnimy Europy konkretnymi działaniami, to te siły zwyciężą. Musimy zorientować się, jak znaleźć rozwiązania prowadzące do innej, lepszej Europy.

 

Warto przeczytać: Wpływowy niemiecki polityk skomentował ciągłe ataki na Polskę i Węgry. Jego słowa nie spodobają się europejskim elitom

Podziel się