Szukaj

Decyzja o wycofaniu art. 7 wobec Polski to nie przypadek? Emmanuel Macron zapowiada we Francji gruntowną reformę sądownictwa i likwidację... Trybunału Sprawiedliwości

17-01-2018 11:59
Emmanuel Macron Fot. kremlin.ru / wikimedia.org / CC BY 4.0
Podziel się

We wtorek Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas przemówienia wygłoszonego w Sądzie Kasacyjnym przedstawił plan reformy wymiaru sprawiedliwości. Co ciekawe w trakcie niniejszego wystąpienia zapowiedział likwidację Trybunału Sprawiedliwości Republiki.

Jak informuje tygodnik „Le Point”, prezydent swoją decyzję o wprowadzaniu reformy uzasadnił  koniecznością wprowadzenia nowych rozwiązań. Mowa tu o „cyfryzacji procedur” sądowych, poprawie efektywności wymierzanych kar, a także znacznym wzmocnieniu tzw. „sądownictwa antyterrorystycznego”. Natomiast Trybunał Sprawiedliwości Republiki będzie zlikwidowany ze względu na swoją niezwykle słabą efektywność, bowiem ta instytucja sądownicza  zajmująca się nadużyciami ministrów od 1993 roku, czyli od początku swej działalności zdołała osądzić jedynie siedem osób.

Koniecznie przeczytaj: Zaskakujące słowa prezydenta Emmanuela Macrona. „Francuzi z pewnością zagłosowaliby za opuszczeniem Unii Europejskiej” [WIDEO]

Czytaj też: Unijny komisarz o problemie masowej migracji: „Unia Europejska jest zbyt biała, więc trzeba przyjmować kolejnych uchodźców”

To nie pierwszy raz, gdy prezydent Emmanuel Macron zapowiada zlikwidowanie Trybunału Sprawiedliwości Republiki. O  takim rozwiązaniu mówił już  po raz pierwszy w lecie 2017 roku. Wówczas stwierdził, że ministrowie powinni być traktowani jak zwykli obywatele i nie potrzeba, by w razie nadużyć byli sądzeni przez specjalną instytucję sądowniczą.

Dziennik „Le Parisien” także informujący o tej sprawie przypomniał, że Trybunał Sprawiedliwości Republiki krytykowany jest za pobłażliwość wobec Christine Lagarde, w przeszłości minister finansów Francji, a obecnie szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którą uznaną za winną zaniedbania, ale nie wymierzono jej żadnej kary.

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno prezydent Francji krytycznie odnosił się do reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce twierdząc, że PiS „przeprowadza zmiany, których nie można pogodzić z zasadami Unii.

Moim obowiązkiem jest, by mówić bez ogródek o poparciu dla Komisji Europejskiej, gdy uważa ona, że władze jednego z krajów członkowskich wprowadzają w życie politykę sprzeczną z fundamentalnymi zasadami Unii Europejskiej. Chcą one przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości niemożliwą do pogodzenia z zasadami Unii – mówił pół roku temu Emmanuel Macron. Wprawdzie nie zaznaczył wprost o jakie państwo mu chodzi, jednak nikt nie miał wtedy wątpliwości, że miał na myśli Polskę.

Warto także zaznaczyć, że unijne instytucje złagodziły swoją krytykę wobec naszego kraju, co poświadcza fakt, że szefowie grup politycznych w Parlamencie Europejskim zdecydowali, że wycofają się ze swojej procedury w sprawie art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. Czy to przypadek? W świetle tych informacji wydaje się, że niekoniecznie.

Warto przeczytać: Działacze KOD postanowili „duchowo” połączyć się z Unią Europejską. Miało być poważnie, wyszło jak zwykle. Zobacz nagranie [WIDEO]

Podziel się