Szukaj

Skandal w Watykanie. Skrajnie lekceważące zachowanie prezydenta Francji wobec papieża Franciszka [wideo]

27-06-2018 02:57
Emmanuel Macron, papież Franciszek Fot. ROME REPORTS in English / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Prezydent Francji Emmanuel Macron udał się we wtorek z wizytą do Watykanu, gdzie spotkał się z papieżem Franciszkiem. W czasie pożegnania polityk zachował się wobec głowy Kościoła katolickiego skandalicznie – najpierw dotknął papieża dłonią po twarzy, a potem pocałował go w oba policzki.

We wtorek Macron został przyjęty razem z swoją żoną Brigitte na audiencji u papieża w Watykanie. Urzędujący od ponad roku prezydent Francji po raz pierwszy odwiedził Stolicę Apostolską. Macron spotkał się także z szefem dyplomacji watykańskiej abp Paulem Richardem Gallagherem i sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem. Tematem rozmów był m.in. kryzys imigracyjny, ochrona środowiska czy trwające konflikty zbrojne.

Koniecznie przeczytaj: Emmanuel Macron skomentował obecną sytuację w strefach no-go. „Straciliśmy nad nimi kontrolę"

Czytaj też: Nietypowy incydent z udziałem prezydenta Francji. Tak zareagował na prowokacyjne zachowanie młodego mężczyzny [wideo]

Media zwracają uwagę nie tylko na słowa prezydenta Francji, ale na jego zachowanie wobec papieża. Macron, żegnając się z Ojcem Świętym przekroczył wszelkie granice protokołu dyplomatycznego i dobrego wychowania. Prezydent Francji zamiast okazać szacunek głowie Stolicy Apostolskiej i pokłonić się papieżowi, poklepał go po twarzy i pocałował w oba policzki.

Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście Macron nie zna obowiązujących podczas audiencji u papieża zasad, czy może jego działania miały na celu zaznaczenie lekceważącego stosunku do religii chrześcijańskiej. Nie jest tajemnicą, że od wielu już lat katolicyzm jest wypierany z życia publicznego we Francji na wszystkie możliwe sposoby.

Na nagraniu można zobaczyć, że nawet papież Franciszek, znany ze swojego pobłażliwego podejścia dla tradycji, był zaskoczony zachowaniem prezydenta Francji.

Pożegnanie od 2.45 minuty nagrania.

Warto przeczytać: Papież Franciszek spotkał się z Tomaszem Komendą: „Był poruszony jego historią. Pobłogosławił, wyściskał” [foto]

Podziel się