Szukaj

Prezydent Francji krytycznie o polskich i węgierskich władzach. „Oni okłamują swoje społeczeństwa”

29-10-2018 17:39
Emmanuel Macron Fot. kremlin.ru / wikimedia.org / CC BY 4.0
Podziel się

W ubiegły piątek Emmanuel Macron przybył na Słowację z dwudniową wizytą polityczną. Już pierwszego dnia spotkał się prounijną publicznością w Bratysławie. W trakcie tego wydarzenia prezydent Francji pokusił się o dość krytyczny komentarz dotyczący sytuacji politycznych w Polsce i na Węgrzech.

Emmanuel Macron stwierdził, że polskie i węgierskie władze okłamują swoich obywateli, twierdząc, że Unia Europejska jest podobnym tworem politycznym jak niegdyś ZSRR:

Na Węgrzech i w Polsce niektórzy z liderów wystąpili z nieakceptowalną ideą: kiedy słucham liderów porównujących Brukselę do Moskwy w czasach sowieckich, to myślę, że jest to szalone i nie do przyjęcia. Oni okłamują swoje społeczeństwa. Kiedy widzę duże billboardy z napisem "Nie dla Brukseli" lub "Bruksela Stop", to myślę: Co oni robią?

Koniecznie przeczytaj: Zabawny incydent w Paryżu. Francuska staruszka pomyliła Angelę Merkel z Bridget Macron [wideo]

Czytaj też: To nagranie wstrząsnęło Francją. Uczeń przyłożył pistolet do głowy nauczycielki. Zareagował nawet Macron [wideo]

Prezydent Francji podkreślił również, że „Europa nie jest supermarketem” i państwa ze wschodniej części bloku nie mogą wybierać spośród podstawowych wartości tylko te, które im odpowiadają.

Francuski polityk odniósł się także do reformy sądownictwa i dialogu polskich władz z Komisją Europejską:

Mam nadzieję, że polski rząd podejmie niezbędne kroki w celu rozwiązania problemów naświetlonych przez Komisję i jej partnerów.

W trakcie piątkowego spotkania Emmanuel Macron wyraził swoje zaniepokojenie sytuacją na Węgrzech. Jego zdaniem, „sytuacja rządów prawa na Węgrzech przechodzi niepokojące pogorszenie”, gdyż zagrożone są trójpodział władzy oraz niezależność organizacji pozarządowych.

Warto przeczytać: Trump zadrwił Macrona. Nawiązał do wojny. „To jak to było z tą Francją?”. Sieć obiegły te nagrania [wideo]

Podziel się