Szukaj

„Wstydzę się za to jak pan Urban został u nas potraktowany”. Niemiecka polityk skierowała list do rodziny polskiego kierowcy

23-12-2016 14:29
Vera Lengsfeld, niemiecka publicystka i polityk Fot. Buergerrecht Direkte Demokratie / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Niemiecka publicystka, działaczka opozycji w czasach NRD i była parlamentarzystka (z ramienia CDU), Vera Lengsfeld, postanowiła skierować do rodziny Łukasza Urbana list, w którym przeprasza za za haniebną postawę niemieckich mediów i polityków w stosunku do bohaterskiego Polaka.

Portal wpolityce.pl przytacza pełną treść listu Lengsfeld, która przyznaje, że wstydzi się za to, jak polski kierowca został potraktowany w Niemczech.

Szanowny Panie Żurawski,

tą drogą chciałabym Panu, a przede wszystkim rodzinie Łukasza Urbana, przekazać najgłębsze wyrazy współczucia.

Nie tylko poniósł Pan straszliwą stratę, ale został Pan wyciągnięty na widok opinii publicznej, która nie zawsze obchodziła się z Panem i Pana kuzynem w sposób sprawiedliwy czy delikatny, przysparzając Panu dodatkowego, niepotrzebnego bólu.

Koniecznie przeczytaj: 200 tys. zł zebrane dla rodziny polskiego kierowcy zabierze skarbówka?

Czytaj też: Wielki sukces zbiórki dla rodziny polskiego kierowcy. W krótkim czasie udało się zebrać ogromną kwotę!

Piszę do Pana bo wstydzę się za to, że nasza kanclerz, gdy 15 godzin po zamachu wydała deklarację, nie wspomniała ani słowem o Łukaszu Urbanie. Nie zwróciła się w ogóle do Polaków z przeprosinami za to, że polski obywatel, który był pierwszą ofiarą ataku terrorystycznego, przez wiele godzin był nazywany przez niemieckie media „pasażerem”, „drugim kierowcą”, a więc przedstawiany jako współsprawca zamachu. Nawet gdy już dawno było wiadomo, że został zastrzelony, wciąż używano określenia „pasażer”.

Wstydzę się za beznadziejne relacjonowanie tych wydarzeń przez nasze media i za chłód naszej kanclerz wobec Łukasza Urbana i Polski. Chcę jednocześnie zapewnić Pana o tym, że tysiące Niemców czuje to samo co ja. Nie można usłyszeć ich głosu w mediach głównego nurtu, ale można go znaleźć w licznych komentarzach, które umieszczają na stronach internetowych rządu federalnego i mediów, tak długo, o ile funkcja komentowania nie została wyłączona. Zapewniam pana, że tysiące ludzi w Niemczech myśli o Panu i Pana rodzinie.

Życzę Panu i Pana rodzinie dużo siły by przetrwać nadchodzące, straszne dni, by przetrwać pierwsze święta Bożego Narodzenia bez Łukasza Urbana i mam nadzieję, że znajdzie Pan pocieszenie w tym, że Pan Urban był dzielnym mężczyzna, który zginął, walcząc. Proszę, by przekazał Pan pani Urban moje wyrazy współczucia i moje najlepsze życzenia.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Vera Lengsfeld

Warto przeczytać: Czy fiskus zabierze 200 tys. zł ze zbiórki dla rodziny polskiego kierowcy? Jest odpowiedź Izby Skarbowej

Podziel się