Szukaj

Amerykańscy politycy po raz kolejny próbują ingerować w polskie ustawodawstwo. „Te przepisy dyskryminują ocalałych z Holocaustu”

27-03-2018 13:35
Amerykański Senat Fot. icebreaker1996 / YouTube / screen YouTube
Podziel się

59 amerykańskich senatorów w liście napisanym do premiera Mateusza Morawieckiego wyraziło zaniepokojenie projektem ustawy reprywatyzacyjnej i wezwało polski rząd do zapewnienia sprawiedliwości osobom ocalałym z Holokaustu.

Inicjatorami tego pisma są senator Tammy Baldwin, przedstawicielka Partii Demokratycznej, i Marco Rubio, republikanin z Florydy.

W liście amerykańscy senatorowie podkreślili, że obecnie przygotowywana ustawa reprywatyzacyjna uniemożliwia sprawiedliwe zwracanie majątków osobom ocalałym z Holocaustu:   

Projekt aktu prawnego, opublikowany 20 października, wyeliminowałby możliwość zwrotu faktycznego mienia, zapewniłby jedynie ograniczone odszkodowanie, uniemożliwiłby odszkodowanie za własność zniszczonych firm, a także roszczenia o odszkodowanie od zagranicznych obywateli, którzy nie skorzystali z kwalifikujących się powojennych traktatów, w tym między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Koniecznie przeczytaj: Premier Mateusz Morawiecki o wydarzeniach z marca 1968 roku. „Marzec '68 powinien być dla walczących Polaków powodem do dumy” [wideo]

Czytaj też: Premier Mateusz Morawiecki przyznał specjalną rentę Tomaszowi Komendzie. „Nic nie wynagrodzi cierpień, jakich doznał, ale sprawiedliwe państwo musi pomóc”

W dalszej części politycy wyrazili swoje zaniepokojenie faktem, że te przepisy prawne będą dyskryminowały amerykańskich Żydów, którzy nie są polskimi obywatelami i nigdy też nie zamieszkiwali na terenie naszego kraju: 

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że projekt ustawy, w obecnej formie, dyskryminowałby praktycznie wszystkich amerykańskich ocalałych i spadkobierców, ponieważ nie są oni obecnie obywatelami Polski i nie byli mieszkańcami Polski, gdy ich własność została znacjonalizowana. Obecny projekt ustawy wykluczałby także osoby, które nie są spadkobiercami pierwszej linii ofiar lub ofiar hitlerowskich. Przepis ten nieproporcjonalnie wpłynie na ofiary żydowskie i ich rodziny.

Amerykańscy senatorowie stanowczo podkreślili, że Polska, jako jeden z ważniejszych europejskich krajów, nie przyjeła ustawy reprywatyzacyjnej. Jak jednak dodali, wierzą, że wkrótce to się zmieni:

Polska jest jedynym poważnym państwem Europy, które do tej pory nie przyjęło narodowej, kompleksowej ustawy przewidującej restytucję mienia bądź odszkodowania za własność prywatną, ale należy mieć nadzieję, że wkrótce to jednak nastąpi.

List amerykańskich senatorów można przeczytać: TUTAJ

 

Warto przeczytać: Wyjątkowo mocne słowa Kornela Morawieckiego ws. udziału Żydów w Holocauście: „Żydzi sami szli do getta, Niemcy ich nie zaganiali”

Podziel się