Szukaj

Marine Le Pen o Polakach mieszkających we Francji: „Często zachowują się jak prawdziwi patrioci”

05-02-2017 22:29
Marine Le Pen, Front Narodowy Fot. Global Panorama / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Liderka Frontu Narodowego Marine Le Pen udzieliła wywiadu „Gazecie Finansowej”. Grzegorz Jakubowski pytał m.in. o relacje z Polską i o to, czy kandydatka na prezydenta Francji liczy w wyborach na poparcie Polonii.

Jak ocenia pani przyszłość relacji politycznych Francji z Polską i w jakich dziedzinach oczekiwałaby pani współpracy polsko-francuskiej? Czy liczy pani na poparcie wśród uprawnionej do głosowania Polonii we Francji? - pytał Grzegorz Jakubowski.

Przewodnicząca Frontu Narodowego powiedziała, że zależy jej na umacnianiu więzów między oboma krajami, z poszanowaniem suwerenności i niezależności.

Trzeba rozwijać tradycyjne, odwieczne więzi przyjaźni łączące Francję i Polskę, jakże ważne dla obu narodów i historii Europy. Nasze państwa, sąsiadujące po dwóch stronach potężnych Niemiec, potrzebują siebie nawzajem. Jako prezydent Francji zrobię wszystko, co będzie w mojej mocy, aby umacniać więzi polityczne, gospodarcze i kulturalne między wszystkimi narodami Europy, w ramach współpracy respektującej ich suwerenność i niezależność – mówiła Marine Le Pen.

Koniecznie przeczytaj: Półnaga feministka zakłóciła konferencję Marine Le Pen [WIDEO +18]

Czytaj też: Le Pen nie zgodziła się założyć chusty na spotkanie z wielkim muftim Libanu [WIDEO]

Kandydatka na Prezydenta Francji pozytywnie wypowiedziała się o Polonii we Francji, podkreślając, że nasi rodacy nie mają problemów z asymilacją z lokalnymi społecznościami.

Jeśli chodzi o wyborców pochodzenia polskiego – jakże licznych we Francji, zwłaszcza na terenie zagłębia górniczego w moim okręgu wyborczym, i jakże doskonale zasymilowanych w przeważającej większości ze społeczeństwem francuskim – będę się do nich odnosić tak, jak powinien to robić prezydent wszystkich Francuzów, czyli szanując rzecz jasna ich przywiązanie do macierzystej kultury, ale traktując ich zawsze jako pełnoprawnych Francuzów, i tylko Francuzów. A to dlatego, że walczę z wszelkimi formami komunitaryzmu. Wszyscy Francuzi bez względu na pochodzenie należą do jednego narodu – narodu francuskiego. W życiu prywatnym każdy może oczywiście pielęgnować swoją macierzystą tożsamość kulturową, jednak nie powinien tego robić w sferze publicznej. I wiem doskonale, że tak właśnie postępuje francuska Polonia – dodała.

Na zakończenie swojej wypowiedzi o Polakach Le Pen stwierdziła, że nasi rodacy „często zachowują się jak prawdziwi patrioci”:

Francuzi polskiego pochodzenia tak w przeszłości, jak i współcześnie bardzo wzbogacają nasz naród, z poszanowaniem wspólnej tradycji i kultury. Często zachowują się oni jak prawdziwi patrioci, krytycznie oceniając przybyszów, którzy niczego ani nikogo nie potrafią uszanowaćpodkreśliła.

 

Warto przeczytać: Musisz to zobaczyć! Le Pen miażdży Merkel i Hollande'a w Europarlamencie [WIDEO PL]

Podziel się