Szukaj

Ta wypowiedź pokazuje, jaki był prawdziwy cel kampanii medialnej przeciwko Polsce. Wcale nie chodziło o budowanie stereotypu Polaka-antysemity [wideo]

28-02-2018 19:32
Irena Lasota Fot. TVP Info / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Irena Lasota znana jest ze swoich wystąpień antykomunistycznych, zwłaszcza z marca 1968 roku. Działaczka społeczna obecnie zajmuje się komentowaniem spraw politycznych w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Lasota była gościem w programie „O co chodzi?”, gdzie poruszono kwestię niedawnej kampanii medialnej wymierzonej w nasz kraj.

Prowadzący Krzysztof Skowroński na początku rozmowy powiedział:

Rozumiem, że jak się mieszka w Waszyngtonie i rozmawia z Amerykanami, jak czasami schodzi rozmowa na temat II wojny światowej, na temat Holokaustu, to często się słyszy te oskarżenia w stronę Polaków. Na pewno słyszała pani je nie raz.

Irena Lasota nie zgodziła się jednak z dziennikarzem odpowiadając:

Nie! Ja się obracam wśród inteligentnych ludzi. I w Nowym Jorku, i w Waszyngtonie. Nie spotkałam się z ludźmi, którzy oskarżają Polaków o popełnienie zbrodni w czasie II wojny światowej.

Koniecznie przeczytaj: Stany Zjednoczone wycofały się z dostarczania broni pułkowi „Azow” na Ukrainie. „Nie będziemy wspierać neonazistów i antysemitów”

Czytaj też: Izraelski dziennikarz wzywa do stworzenia międzynarodowej koalicji przeciwko Polsce. Chce, by w walkę o zwrot żydowskiego mienia włączyły się UE i Stany Zjednoczone

Działaczka społeczna stwierdziła jednak, że to nie rzekomy antysemityzm wśród Polaków jest najbardziej niepokojącą rzeczą rozdmuchiwaną przez media:

Muszę powiedzieć, że byłam dosyć wstrząśnięta, kiedy miesiąc temu po raporcie „Freedom House”, który porównał upadek demokracji w Polsce i na Węgrzech do Turcji i Wenezueli. Spotkałam moją przyjaciółkę Turczynkę, która spytała, ilu jest więźniów politycznych w Polsce. No to jej odpowiedziałem, że zero. Ona odpowiedziała, że u nas jest pięćdziesiąt tysięcy, więc dlaczego ich porównujemy? To są dużo ważniejsze problemy. Moim zdaniem część tej kampanii medialnej jest po to, aby dojść do tego, że Polska dzisiaj łamie Konstytucję, łamie prawa europejskie i tak dalej. I to jest ten problem.

Warto przeczytać: Światowy Kongres Żydów oskarża premiera Mateusza Morawieckiego o antysemityzm. Znakomita odpowiedź Beaty Mazurek – przeprosin nie będzie

Podziel się