Szukaj

Krzyż pokoju wrócił do Parlamentu Europejskiego

25-09-2016 00:14
Krzyż na tle zachodzącego słońca Fot. kilgarron / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Krzyż pokoju, wykonany dla Parlamentu Europejskiego przez uczniów z Austrii, został usunięty z głównego gmachu PE kilka miesięcy temu. Po protestach, podjęto decyzję o jego powrocie. Arne Gericke, niemiecki eurodeputowany podsumował to następującymi słowami: „Tym samym wartości chrześcijańskie Europy są znowu na właściwym miejscu”.

Umieszczony w Parlamencie Europejskim krzyż pokoju to pomniejszona kopia 5-metrowego krzyża, który znajduje się w górach w Górnej Austrii, w okolicach Ebensee. Został wykonany przez uczniów z austriackiego technikum w Wels i przekazany do Parlamentu Europjskiego w październiku 2014 r. za pośrednictwem europarlamentarzysty Othmara Karasa, ówczesnego wiceprzewodniczącego PE. Krzyż pokoju zbudowano z metalowych kostek, w których znajdują się kamienie ze wszystkich państw UE, m.in. zawiera fragment muru berlińskiego oraz kawałek betonu z katedry św. Szczepana w Wiedniu.

Koniecznie przeczytaj: PE ratyfikował porozumienie paryskie czyli... walka z „globalnym ociepleniem” trwa w najlepsze

Czytaj też: W tym europejskim kraju można zabić jedno z nienarodzonych bliźniąt. Nawet, jeżeli jest zupełnie zdrowe!

Krzyż pewnego dnia został zdjęty i przeniesiony w inne miejsce. Niemiecki eurodeputowany Arne Gericke domagał się przywrócenia krzyża już w maju: Przywróćcie krzyżowi reprezentacyjne miejsce, nie pozwólcie, by nadal tkwił zakurzony w sąsiedztwie składu rupieci, niedostępny dla ludzi.

Teraz, niemiecki europoseł nie kryje radości z decyzji o przywróceniu krzyża pokoju z wygnania. Podkreśla, że jest on symbolem Europy wartości chrześcijańskich, powinien więc znajdować się w widocznym miejscu Parlamentu Europejskiego.

Warto przeczytać: Unijna debata o prawie antyaborcyjnym w Polsce

Podziel się