Szukaj

Upadek Szwecji coraz bliżej. Kilka dni temu tamtejszy Kościół uznał, że Bóg... „nie ma określonej płci”

25-11-2017 19:10
szwedzki kościół Fot. Kalip78 / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

W ubiegły czwartek w Szwedzkim Kościele zakończyło się ośmiotygodniowe spotkanie, którego wynikiem było przyjęcie kontrowersyjnej nomenklatury pozwalającej na podkreślanie „neutralności płciowej” Boga. Niniejsza reforma wejdzie w życie od 20 maja 2018, czyli od święta Zesłania Ducha Świętego.

Nowo przyjęte nazewnictwo stanowi modernizację mającego już 31 lat podręcznika instruującego sprawowanie posługi w narodowym Kościele ewangelicko-luterańskim. Według tej instytucji religijnej, przyjęcie neutralnego nazewnictwa daje nowe możliwości do właściwego określania osoby Boga. Stąd też na przykład dotychczasowa formuła wypowiadana przy wykonywaniu znaku krzyża, która brzmiała: „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” będzie zastąpiona słowami: „W imię Boga i Trójcy Świętej".

Koniecznie przeczytaj: Szwecja: okazało się, że 82% skazanych za gwałty zbiorowe to imigranci. Teraz szwedzki rząd znalazł nowy sposób, aby to ukryć

Czytaj też: Szwecja: politycy chcą likwidacji własnego państwa. Apelują o utworzenie „Europejskiej Federacji”

W rozmowie z „The Telegraph” rzeczniczka prasowa Kościoła Szwedzkiego, Sofia Pedersen Videke skomentowała tą reformę następującymi słowami:

Rozmawiamy o Jezusie Chrystusie i w kilku miejscach zmieniliśmy nazwę tak, by nie nazywać go "On" tylko "Bóg". Teraz mamy modlitwy, które są bardziej neutralne płciowo. Potwierdziła również fakt, iż żaden z kapłanów nie miał obiekcji w związku z wprowadzanymi zmianami językowymi.  

Pojawiły się również krytyczne głosy wobec przyjętych zmian. Na przykład teolog z Uniwersytetu w Lund Christer Pahlmblad, w rozmowie z duńską gazetą "Kristeligt Dagblad" stwierdził:

Ta decyzja jest podważeniem doktryny o Trójcy i wspólnocie z innymi chrześcijańskimi kościołami". To naprawdę nie jest mądre, gdy Kościół Szwecji staje się znany jako kościół, który nie szanuje wspólnego dziedzictwa teologicznego.

Co ciekawe, Kościół Anglikański poparł już reformę Kościoła Szwedzkiego i także postanowił unikać języka, który wskazuje na różnice w płci, ale nie w stosunku do Boga, lecz do ludzi. Wcześniej instytucja ta opublikowała wytyczne odnoszące się od niesienia pomocy dzieciom w określaniu ich prawdziwej tożsamości płciowej.

Obecnie do Kościoła Szwedzkiego należy około 6,1 miliona ludzi, co około stanowi około 60 % całej populacji zamieszkującej ten kraj.

Warto przeczytać: To się nie mieści w głowie. Szokująca decyzja władz Czerwonego Krzyża. Nie uwierzycie, co im przeszkadza...

Podziel się