Szukaj

USA zrzuciło w Afganistanie „matkę wszystkich bomb”. Tak wyglądał wybuch [WIDEO]

14-04-2017 09:34
GBU-43
Podziel się

To pierwszy raz kiedy Stany Zjednoczone w ramach działań wojennych użyły swojej najpotężniejszej bomby nienuklearnej. GBU-43, nazwana „matką wszystkich bomb” została zrzucona we wschodnim Afganistanie. Celem były jaskinie wykorzystywane przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

Prezydent Trump wyraził swoją pełną aprobatę dla działania „najlepszego wojska na świecie”. Rzecznik Pentagonu Adam Stump powiedział, że zagrożenie ze strony ISIS traktowane jest bardzo poważnie. Jak poinformował, 10-tonowa bomba paliwowo-powietrzna GBU-43 została zrzucona z samolotu MC-130 w powiecie Achin, w prowincji Nangarhar, przy granicy z Pakistanem, czyli na terytorium kontrolowane przez dżihadystów.

Koniecznie przeczytaj: Mariusz Max Kolonko tłumaczy przyczyny napięcia na Półwyspie Koreańskim [WIDEO]

Czytaj też: Hollywoodzki reżyser na ataki ISIS chce odpowiadać… miłością. Zebrano pieniądze, aby wysłać go do Afganistanu [WIDEO]

Atak został przeprowadzony w czwartek ok. godz. 19.30 czasu lokalnego. Afgańskie ministerstwo obrony w piątek rano podało, że w wyniku zrzucenia bomby zginęło 36 bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

Według rzecznika afgańskiego resortu obrony Dawlata Waziriego, eksplozja zniszczyła trzy podziemne tunele, a także broń i amunicję islamistów. Dodał on również, że nie ucierpieli cywile. Stacja CNN twierdzi, że ludność cywilna uciekła z tej okolicy już w 2016 roku, gdy pojawiło się tam ISIS.

Poniżej trzy nagrania z wybuchu:

Warto przeczytać: Afganistan: amerykański dron nagrał dwóch muzułmanów w „intymnej sytuacji” z osłami [WIDEO +18]

Podziel się