Szukaj

Rzecznik IS zginął w wyniku nalotu. Zarówno Rosjanie, jak i Amerykanie przypisują sobie ten sukces

31-08-2016 16:47 (aktualizacja: 31-08-2016 18:47)
Cztery rosyjskie bombowce Su-34 podczas lotu Fot. Sergey Vladimirov / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Państwo Islamskie (IS) o śmierci swojego rzecznika, Abu Mohammed al-Adnaniego informowało już we wtorek. Teraz Ministerstwo Obrony w Moskwie podało, że zginął on w wyniku ataku rosyjskich sił powietrznych w Syrii. Pentagon nie zgadza się jednak z tą wersją i twierdzi, że to amerykańskie wojsko zabiło al-Adnaniego.

We wtorek 30.08.2016 r. IS oświadczyło, że al-Adnani poniósł „męczeńską śmierć”. Portale sympatyzujące z Państwem Islamskim poinformowały, że zginął on w Aleppo. Powiązana z terrorystami agencja Amak podała, że rzecznik nadzorował tam „działania mające na celu odpieranie operacji militarnych przeciwko Aleppo”, nie wyjaśniła jednak, w jaki dokładnie sposób zginął al-Adnani.

Niedługo po tym komunikacie, przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony potwierdził, że siły lotnicze Stanów Zjednoczonych przeprowadziły we wtorek atak na miasto al-Bab (w prowincji Aleppo), którego celem był jeden z głównych liderów IS. Nie podano wtedy jednak oficjalnej informacji o śmierci al-Adnaniego.

Koniecznie przeczytaj: Zamach na polskich obywateli na morzu? MON wdraża specjalne procedury po ostrzeżeniu z Moskwy

Czytaj też: Oko Moskwy (Duga) - tajemnicza konstrukcja „rosyjskiego dzięcioła”

Według rosyjskiego wojska rzecznik Państwa Islamskiego poniósł śmierć podczas nalotu rosyjskiego lotnictwa na teren Aleppo. Tamtejszy resort obrony wystosował w środę komunikat, w którym określił, jak najprawdopodobniej zginął al-Adnani:

30 sierpnia 2016 roku w rezultacie ostrzału z rosyjskiego bombowca Su-34 (...) w prowincji Aleppo zlikwidowana została duża grupa bojowników IS licząca maksymalnie 40 osób. Wśród zlikwidowanych terrorystów, według informacji potwierdzonych przez kilka kanałów wywiadowczych, był dowódca polowy Abu Mohammed al-Adnani, bardziej znany jako +oficjalny przedstawiciel ds. współpracy z mediami+ międzynarodowej organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie.

Jak podaje agencja informacyjna Reuters, Stany Zjednoczone uznają za bezpodstawne przypisanie sobie tego sukcesu przez Rosjan. Roszczenia Rosji to żart – powiedział jeden z przedstawicieli Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Peter Cook, rzecznik Pentagonu, podczas briefingu stwierdził, że amerykański resort obrony nie posiada informacji, które potwierdzałyby twierdzenia Rosji o tym, że oni również mieli przeprowadzać atak na Adnaniego.

W maju br. Abu Mohhammed al-Adnani wzywał bojowników Państwa Islamskiego do mordowania niewiernych podczas ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów. Zamieszczał również w Internecie nagrania, na których groził przeciwnikom IS. To właśnie al-Adnani ogłosił w 2014 r. utworzenie kalifatu na opanowanych przez siły dżihadystów terenach syryjskich i irackich.

Abu Mohhammed al-Adnani uznawany był nie tylko za rzecznika IS, ale też za jedną z najbardziej wpływowych postaci w tym ugrupowaniu. Amerykański Departament Stanu wyznaczył za niego nagrodę w wysokości 5 mln dolarów.

Warto przeczytać: Misja Mars InSight przełożona na 2018 rok

Podziel się