Szukaj

Rosyjskie MON przedstawiło screen z gry komputerowej jako dowód na rzekomą współpracę USA z ISIS [WIDEO]

29-11-2017 07:20
Skrin z symulatora Fot. Byte Conveyor Studios / You Tube / screen YouTube
Podziel się

To, że moskiewska propaganda ma niewiele wspólnego z prawdą, jest powszechnie wiadome od czasu nomen omen „Prawdy”. Jednak chyba nawet „Prawda” nie wpadłaby na pomysł, by nagranie z gry komputerowej uznać za dowód na złowrogie działania USA.

14 listopada rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało na Twitterze zdjęcia mające dowodzić, że siły zbrojne Stanów Zjednoczonych współpracują z Państwem Islamskim, co ma mieć na celu zabezpieczenie amerykańskich interesów na Bliskim Wschodzie. Zdjęcia miał wykonać rosyjski dron w Syrii.

Nie pierwszy raz Rosjanie oskarżają Amerykanów o współpracę z IS, jednak dotąd nie przedstawiali dowodów. Przez krótką chwilę wydawało się, że teraz może być inaczej, jednak szybko okazało się, że rosyjskie dowody są całkowicie fałszywe. Londyński ekspert Eliot Higgins wykazał, że zdjęcia pochodzą nie z drona, a z filmu na YouTube stanowiącego zapis rozgrywki z gry komputerowej AC-130 Gunship Simulator.

Koniecznie przeczytaj: USA: Muzułmański koszykarz zignorował odgrywany hymn kraju i postanowił kontynuować rozgrzewkę. Zdecydowana reakcja jednego z kibiców

Czytaj też: Media i wpływowi politycy cytowali blogerkę, która… nie istnieje. Sukces rosyjskich propagandystów

Po ujawnieniu fałszerstwa tweet ministerstwa szybko zniknął, a jego pojawienie się tłumaczono pomyłką. W sieci nic jednak nie ginie i do dziś można łatwo znaleźć zrzuty kompromitującego wpisu:

tweet

A oto oryginalny film z gry:

Warto przeczytać: USA: Były rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu: „Są dowody, że Clintonowie angażują się w przestępczy proceder seksu z nieletnimi” [WIDEO]

Podziel się