Szukaj

Rosja zbroi talibów za plecami Amerykanów?

24-04-2017 20:34
Talibowie, Herat
Podziel się

Dowódca sił wojskowych Stanów Zjednoczonych w Afganistanie gen. John Nicholson na konferencji prasowej w Kabulu oświadczył, że Rosja pomaga talibom w Afganistanie. Według agencji Associated Press, Nicholson jest pierwszym przedstawicielem amerykańskiej administracji, który publicznie podaje, że takie wsparcie polega na dostarczaniu broni.

Dowódca armii USA w Afganistanie wystąpił razem z sekretarzem obrony gen. Jamesem Mattisem. Gen. Nicholson opierał się na danych amerykańskiego wywiadu mówiących o tym, że Rosja pomaga finansowo i dostarcza broń maszynową talibom. Islamscy fundamentaliści mieli korzystać z tej broni w południowych prowincjach Helmand, Kandahar i Uruzgan, zwłaszcza w przeciągu ostatnich 18 miesięcy. Już wcześniej pojawiały się informacje dotyczące niejawnych związków Rosjan z talibami, jednak nikt wcześniej nie chciał o tym otwarcie mówić.

Koniecznie przeczytaj: Afganistan: amerykański dron nagrał dwóch muzułmanów w „intymnej sytuacji” z osłami [WIDEO +18]

Czytaj też: Kierwiński oburzył się na zarzuty o prorosyjskość. Przypomniano mu wymowny materiał [WIDEO]

Szef Pentagonu dodał także, że Stany Zjednoczone są coraz bardziej zaniepokojone postawą Rosji, która działa na rzecz destabilizacji regionu.

Będziemy to robić, gdzie możemy, ale będziemy musieli przeciwstawić się Rosji tam, gdzie to, co robią (Rosjanie) jest sprzeczne z prawem międzynarodowym lub podważa suwerenność innych krajów – podkreślił.

Rosja zaprzecza jakimkolwiek doniesieniom o dostarczaniu broni organizacjom walczącym
z rządem centralnym w Kabulu. Zdaniem Kremla, kontakty ograniczają się tylko do zapewniania bezpieczeństwa. Według Associated Press, Rosja opowiadała się również za poluzowaniem sankcji wobec talibskich przywódców.

W ostatnim czasie sytuacja wojska amerykańskich w Afganistanie znacznie się pogorszyła. Przez pierwsze 11 miesięcy 2016 roku talibowie zabili blisko 6,8 tys. policjantów i żołnierzy, a obecnie podejmują działania w dużych miastach. Rząd Afganistanu kontroluje obecnie tylko 60 proc. terytorium kraju.

Warto przeczytać: Mariusz Max Kolonko przestrzega: „Jeśli tak dalej pójdzie, nie dożyjemy do końca roku” [WIDEO]

Podziel się