Szukaj

Konflikt w Kaszmirze. Zestrzelony pilot o mało nie został zlinczowany przez Pakistańczyków [+18 wideo+foto]

28-02-2019 20:28
Próba linczu na indyjskim pilocie Fot. Saim/Videoss Inn / Twitter/YouTube / screen
Podziel się

Pilot indyjskiego MiGa-21 został zestrzelony nad terytorium Pakistanu. Udało mu się bezpiecznie wylądować, ale natychmiast został otoczony przez tłum wściekłych Pakistańczyków. Linczowi zapobiegła armia.

W środę Pakistan zestrzelił co najmniej jeden indyjski myśliwiec. Wcześniej, jak podawał m.in. Reuters, pakistańskie maszyny naruszyły przestrzeń lotniczą Indii nad Kaszmirem. Odrzutowce zostały przechwycone przez indyjskie lotnictwo i zawróciły.

Niedługo potem pakistańskie MSZ poinformowało, że zestrzelono dwa indyjskie samoloty bojowe, twierdząc, że miało to miejsce w ich przestrzeni powietrznej. Indie potwierdziły stratę tylko jednej maszyny. Pilot myśliwca został pojmany.

Koniecznie przeczytaj: Siostry Godlewskie pobiły się na pokładzie samolotu? „Pilot zawrócił. Interweniowali antyterroryści” [+18 wideo]

Czytaj też: Krystyna Janda w kuriozalny sposób skomentowała konflikt z Izraelem. Internauci bezlitośni

Zanim jednak dotarła do niego pakistańska armia 30-letni Abhinandan Varthaman trafił w ręce mieszkańców pobliskiej wioski, którzy rzucili się na niego. Nagranie, które trafiło do sieci pokazuje, że pilot był bity i wyzywany. Sytuacja zaczynała przypominać lincz.

Na szczęście w porę zjawili się pakistańscy żołnierze, którzy zapobiegli dramatycznemu rozwojowi wypadków.

Na kolejnym nagraniu widać zatrzymanego pilota, który odpowiada na pytania w języku angielskim. Dowódca indyjskiej eskadry podziękował pakistańskiemu kapitałowi za interwencję, dzięki której uniknął linczu. Zapewniał też, że jest przetrzymywany w dobrych warunkach.

Dzisiaj pakistański rząd poinformował, że indyjski pilot zostanie uwolniony. Ma to być gest dobrej woli w sytuacji skrajnego napięcia między oboma krajami.

Konflikt na linii Indie-Pakistan wybuchł 14 lutego, kiedy miał miejsce zamach w indyjskiej części Kaszmiru. Zabitych zostało kilkudziesięciu członków indyjskiej formacji paramilitarnej. Do zamachu przyznało się ugrupowanie Armia Mahometa. Rząd Indii oskarżył Pakistan o wspieranie terrorystów odpowiedzialnych za atak. Pakistan odpiera te zarzuty.

Warto przeczytać: Legendarny skoczek Matti Nykaenen na trzy dni przed śmiercią zagrał koncert. Założył szalik z napisem „Polska” [wideo]

Podziel się